Jaké jsou výhody a nevýhody hysterektomie fibroidů?

Ačkoli existují jiné lékařské postupy, které mohou být použity pro fibroidy, u některých žen je nejlepší léčbou hysterektomie. Prospěchem této operace je, že poskytuje definitivní léčbu a značně snižuje riziko recidivy. Provedení hysterektomie pro fibroidy má také řadu nevýhody, včetně rizika krvácení, infekce a náhodného zranění jiných částí těla ženy. Navíc ženy, které dostanou hysterektomii, budou mít omezené možnosti reprodukce.

Hysterektomie pro fibroidy se považuje za definitivní léčbu tohoto stavu. Měla by přerušit problémy s nadměrným krvácením z vaginálního systému a bolesti sekundárně způsobenou růstem. Hysterektomie odstraňuje celou dělohu stejně jako všechny fibroidy, které vyčnívají z dělohy.

Odstranění fibroidů a dělohy má zcela jiné výhody. Po operaci by se neměly objevovat žádné nové fibroidy, takže se příznaky nemají v budoucnu opakovat. Výskyt fibroidů také znamená, že se nemohou proměnit v invazivnější typ nádoru. Přestože fibroidy jsou benigní růst, mohou se zřídka proměnit v leiomyosarkom, což je maligní rakovina. Pokud se provede hysterektomie, neměla by se tato rakovina vyvíjet.

Jedním z hlavních faktorů, jak provádět hysterektomii u fibroidů, je to, že snižuje reprodukční schopnost ženy. Bez dělohy nemůže žena těhotná. Pokud jsou její vaječníky ponechány v těle, mohou být vajíčka sklizena, oplodněna a implantována do jiné ženy, která může sloužit jako náhradní matka pro těhotenství. Tato možnost je drahá a v důsledku toho mnoho žen, které dostanou hysterektomii, nemusí mít více biologických dětí.

Rizika spojená s chirurgickým zákrokem jsou také konvence pro provedení hysterektomie fibroidů. Operace vyžaduje, aby ženy byly podřízeny celkové anestezii, která má malou šanci na komplikace, jako je infekce plic, srdeční infarkt a úmrtí. Všechny operace také nesou riziko krvácení, infekce a krevní sraženiny.

Jiné možné hysterektomické komplikace jsou specifické pro postup. Jedním z hlavních rizik je poškození močovodů, což jsou trubice přenášející moč z ledviny do močového měchýře. Poškození těchto struktur může vést k dysfunkci ledvin. Poranění dolních močových cest, včetně poškození močového měchýře a močové trubice, může mít za následek močovou inkontinenci. Poranění střeva v průběhu chirurgického zákroku by mohlo vést k adhezi, které mohou po operaci způsobit střevní obstrukci.

Hysterektomie mohou být prováděny řadou různých metod a každý typ operace má některé jedinečné vlastnosti, pokud jde o komplikace a rizika. Nejinvazivnějším typem hysterektomie je břišní hysterektomie, při níž chirurg provádí velký úsek břicha, aby odstranil dělohu. Jiné přístupy zahrnují laparoskopické a vaginální hysterektomie, které jsou méně invazivní techniky. Chirurg si může zvolit určitý typ postupu založený na velikosti fibroidů a na dalších klinických zvláštnostech jedinečných pro pacienta.