Jaké jsou příznaky nízké žaludeční kyseliny?

Nízká žaludeční kyselina produkuje stav známý jako hypochlorhydria, zatímco achlorhyrdia je úplný nedostatek žaludeční kyseliny. Často je to sekundární příznak jiného stavu, ale může to také vyplývat z použití antacidů, z radiační terapie zaměřené na žaludek nebo z komplikací chirurgie bypassu žaludku. Rizika tohoto stavu nejsou známa, ale mohou vést ke zvýšenému riziku rakoviny žaludku.

Žaludeční kyselina je velmi důležitou součástí trávicího systému. Zachovává nízké pH v žaludku, které aktivuje uvolňování enzymu pepsin, aby rozrušilo bílkoviny ve své stravě. Kromě toho žaludeční kyselina pomáhá zabránit růstu bakterií, které nemohou přežít ve vysoce kyselém prostředí.

Osoba, která trpí nízkou kyselinou žaludku, může zaznamenat různé gastrointestinální příznaky, které jsou podobné těm, které souvisejí s refluxním onemocněním. Mezi tyto příznaky patří bolest nebo obtíže při polykání, regurgitaci, nevolnost, pálení žáhy a nadměrné slinění. Stav může také přispět k abnormálnímu růstu bakterií v gastrointestinálním traktu, což způsobuje příznaky jako je průjem a malabsorpce živin a vitaminů. Riziko některých bakteriálních infekcí se zvyšuje, včetně Vibrio vulnificus, blízkého příbuzného cholery, který se často vyskytuje u měkkýšů.

Některé z onemocnění, které mohou způsobit nízkou kyselinu žaludku, jsou autoimunitní onemocnění, při kterých jsou cíleny buňky odpovědné za produkci žaludeční kyseliny, VIPoma, nádor pankreatu, který vylučuje vasoaktivní intestinální peptid (VIP), rakovinu žaludku, perniciózní anemii, infekci Helicobacter pylori A vzácné nemoci včetně vrozené mukolipidózy. Pokud se u Vás vyskytne některý z příznaků, je důležité co nejdříve navštívit odborného lékaře, ať už víte nebo nevíte, že se na Vás vztahují některé z rizikových faktorů. Gastrointestinální příznaky jsou nejen nepohodlné, ale mohou být i extrémně nebezpečné. Nízká žaludeční kyselina je jen jedním z mnoha stavů, které mohou způsobit gastrointestinální příznaky, a je často pouze symptomem něčeho vážnějšího.