Co způsobuje zánět jazyka?

Zánět jazyka, který je někdy označován jako glossitis, je stav, kdy jazyk se zduří, je hladký, bolavý nebo změněný. Tento stav může být způsoben mnoha faktory, jako jsou bakteriální infekce, alergické reakce nebo vystavení dráždivým látkám. V některých případech může být zánět jazyka znamením základního problému, jako je anémie, určité autoimunitní poruchy nebo nedostatek stravy.

Zapálený jazyk může být buď primární nebo sekundární stav, ale také může být zděděn. Jako primární stav je zánět jazyka nejčastěji výsledkem trauma. Popáleniny z horkých nápojů, kořeněné nebo kyselé potraviny nebo koncentrované výrobky zubní péče mohou způsobit, že se jazyk dotkl otokem nebo bolestivým dotykem. Jazyk se může také zapálit nebo infikovat špatně nasazenými protézy, zubovitými zuby nebo špatně umístěným piercingem. V některých případech může použití žvýkacího nebo kouření tabáku, alkoholu nebo nezředěných rostlinných tinktur také způsobit trauma, která vede k otokům.

Alergie a nedostatky jsou dvě další možné příčiny zánětu. U mnoha lidí, zejména u těch, kteří jsou přecitlivělí, mohou některé látky způsobit akutní zánět. Barviva a konzervační látky jsou někdy náchylné k vyvolání alergické reakce, stejně jako mnohé výrobky zubní hygieny a určité léky a léčebné postupy, jako jsou bronchodilatanci a chemoterapie. Nedostatky některých vitamínů B a C, jakož i minerálů, jako je železo, mohou také způsobit zánět jazyka.

Sekundární stavy jsou také běžnými důvody, proč se jazyk může zapálit. Některé kožní stavy, jako je například lichen planus nebo erythema multiforme, mohou ovlivnit sliznice a mohou také způsobit léze, které se tvoří na jazyku. Jiné sekundární příčiny zánětu jazyka mohou být choroby, jako je syfilis, stomatitida nebo perorální herpes. Kromě toho mohou podmínky, které mohou způsobit sucho v ústech, jako je Sjogrenův syndrom, potenciálně vést k zánětu jazyka.

I když je neobvyklé, zánět jazyka může být způsoben dědičnými nebo vrozenými stavy a může být také důsledkem určitých typů otrav. Acrodermatitis enteropathica, dědičný stav, který je charakterizován nedostatkem zinku, může způsobit, že jazyk se stane otokem, lesklou a červenou. Zatímco průměrná rhomboidní glositida, která je někdy považována za vrozený stav, není obvykle bolestivá, může se stát, že část jazyka bude buď červená nebo bílá. Vystavení jedům, jako je arzen nebo rtuť, může také způsobit zapálení jazyka.