Co způsobuje svědivou vyrážku?

Svrbivé vyrážky jsou dráždivé a otravné a někdy se vyskytují, aniž by lidé věděli o příčinách. Často je vyrážka zjištěna podle typů chování, s nimiž se člověk nedávno zapojil, nebo kontrolou přítomnosti určitých onemocnění nebo infekcí a výskyt vyrážky může pomoci identifikovat příčinu. Rashes mohou mít hrbolky nebo váhy, být ploché nebo zvýšené a mohou se lokalizovat do určité oblasti nebo se šířit po těle. Jejich příčiny jsou četné a bylo by těžké vytvořit úplný seznam, protože se může objevit svěděná vyrážka z mnoha důvodů.

Některé z nejčastějších příčin vyrážky zahrnují vyrážky, které se vyvíjejí, když je kůže citlivá nebo alergická na určité látky. Většina z nich je obeznámena s kožní svědění, ke které dochází po rozsáhlé expozici věcem, jako je dub jedovatý a jedovatý břečťan. Přesto látka nemusí nutně způsobovat vyrážky u všech lidí k vyvolání podráždění. Okolo břicho se lidé mohou dostat kruhovému nebo oválnému podráždění, které může být způsobeno alergií na nikl a vystavením se na kovových pásech pásky nebo kovové klapky na kalhotách. Některé osoby se mohou také vyvinout citlivost na detergenty nebo jiné chemikálie a vystavení se jim může způsobit vyrážku po celém těle, nazývanou kontaktní dermatitida.

Jiné formy vyrážky se mohou objevit, když lidé užívají látky. Alergická reakce na léky nebo dokonce na některé potraviny může mít za následek vznik vyrážky nebo kopřivky. Jako vedlejší účinek některé léky způsobují vyrážku, i když to může nebo nemusí být považováno za alergickou reakci.

Plísňové infekce mohou mít za následek svědění. Ty se mohou objevit na různých částech těla, včetně nohou, kolem vagíny, ve slabinách nebo pod paží a prsou. Existují různé druhy houbových infekcí, včetně kožních onemocnění, které vypadají jako kruh a mohou se vyskytovat v jakékoli části těla. To se obvykle nezlepšuje bez léčby.

Některé svědivé vyrážky nemusí mít vždy stejnou příčinu. Lidé mohou rozvíjet včely za mnoha okolností, od alergie, stresu nebo z jakéhokoli určitelného důvodu. Jedná se o nárazy na pokožce, které mohou vyžadovat nějaký čas k vyřešení, nebo které mohou rychle vyřešit bez léčby.

Existují vyrážky, které se vyvíjejí na kůži a mohou trvat velmi dlouho. Patří k nim ekzém, který se vyskytuje v náplastech a může mít mnoho příčin. Obvykle je chronická a musí být léčena po celý život. Podmínky, jako je psoriáza, mohou vést k šupinovité vyrážce na různých částech těla. Tento konkrétní stav má nová léčba, která může pomoci snížit výskyt vyrážky a svědění.

Virové infekce někdy způsobují svědivou vyrážku. Kuřecí kočka začíná jako blistry, které se vyskytují na kůži. Když tyto popové vyrážky vyrážely, dokud se červené skvrny nevykrádají a nevrlí. Vystavení určitým parazitům jako je svrab, což jsou malé roztoče, které mohou žít v kůži, mohou vyvolat vyrážku, která se šíří po celém těle.

Vzhledem k mnoha příčinům svědivého vyrážky je důležité se pokusit identifikovat jeho zdroj. Někdy je to snadné. Procházka po lese a vystavení dubovému dubu má tendenci znamenat jedovaté dubové vyrážky. Někteří lidé vědí, kdy se dostanou v ústech, nebo si uvědomí, že jedli něco, co jim způsobí, že mají vyrážku. Při virových vyrážkách nebo kontaktní dermatitidě neznámého důvodu mohou lékaři určitě chtít prohlížet vyrážku, diagnostikovat ji a léčit. Určitě něco jako kuřecí kočka vyžaduje diagnózu, takže je minimalizováno vystavení ostatním, vyrážky způsobené houbovou infekcí nebo zapletenými parazity mají tendenci vyžadovat léčení ke zlepšení a chronické vyrážky mohou reagovat na léčbu a poskytnout člověku úlevu od poškození kůže a svědění.