Co způsobuje střevní křeče?

Střevní křeče se vyskytují, když se svaly střeva uzavírají nekoordinovaným způsobem. Vzhledem k tomu, že pohyb nebo motilita střeva je regulována svaly a nervy, emotivní faktory, jako je úzkost a stres, mohou ovlivnit jeho funkci a mohou vést k střevním křečemi. Fyzické cvičení, strava a některé léky mohou také způsobit změny ve střevě. Obvyklou příčinou spazmů je stav známý jako syndrom dráždivého střeva (IBS), při kterém bolest břicha a nadýmání mohou být spojeny s průjmem nebo zácpou. Problémy, při nichž je střeva blokována, jako je například těžká zácpa nebo porucha známá jako střevní pseudobstrukce, může také vést k křečemi.

Obvykle se potraviny pohybují podél střev pravidelnými vlnami kontrakcí, které se vyskytují ve svalech tvořících střevní stěnu. Když problém způsobuje, že kontrakce se stanou nadměrnými nebo abnormálními, mohou se objevit příznaky jako bolest, nadýmání a střevní křeče. V závislosti na konkrétní příčině může nastat také průjem nebo zácpa. Léky jako laxativa a některé antidepresiva mohou narušit normální pohyb střev a poruchy štítné žlázy mohou také ovlivnit motilitu střev. Stres může také mít účinek, což způsobuje, že jídlo se rychleji pohybuje střevem.

IBS je častou příčinou změněné motility střev, a když jsou lidé emocionálně rozrušeni nebo stresovaní, příznaky jsou pravděpodobnější, že vzplanou. Porucha není nebezpečná a není spojena s poškozením střev, ale její příčina zůstává neznámá. Střevní křeče jsou spojeny s příznaky křeče bolesti břicha, větru a naléhavou potřebu otevřít střeva. Mohou se vyskytnout epizody průjem, zácpa nebo oba, a IBS se vyskytuje ve fázích, které trvají několik dní. Zatímco žádná účinná léčba neexistuje, mohou být užitečné změny v životním stylu a léky, které uvolňují svaly a zabraňují křečemi.

Pseudo-obstrukce střev je vzácná porucha spojená s střevními křečemi. Čelo se nedokáže efektivně kontraktovat, takže se potraviny nepohybují normálně, i když neexistuje žádná skutečná blokáda. Bolest a otoky břicha, nevolnost a únava se mohou vyskytnout společně s průjem nebo zácpou.

Zobrazovací skeny ukazují, že střeva vedoucí do imobilního úseku je nabobtnaná, jako by to bylo v případě skutečné obstrukce. Bolest může být způsobena napnutým střevem nebo může být výsledkem střevního křeče. Léčba může zahrnovat léky, postupy, které odstraňují plyn z čreva av těžkých případech i operaci.