Co způsobuje krvácení pórů?

Některá onemocnění, jako je kožní porfyrie, žlutá horečka a Von Willebandova choroba, způsobují krvácení pórů u některých lidí, kteří již mají nízké množství specifických proteinů, které umožňují dostatečnou sraženinu krve. Krvácení pórů může být někdy vedlejším účinkem, jestliže jsou patogeny nebo enzymy spojené s těmito nemocemi dostatečně silné, aby narušily pravidelnou funkci krevních destiček. Léčivý stav nazývaný hematidrosis může také způsobit krvácení přes póry způsobem podobným pocení. Tento zdravotní problém je zpravidla poměrně vzácný a projevuje se pouze v době intenzivního emočního nebo fyzického stresu. Malý počet jedinců, kteří mají tento stav bez lékařské příčiny, jsou obvykle diagnostikováni s idiopatickou poruchou trombocytů typu II.

Nevyváženost enzymů ve struktuře molekul železa v krvi může někdy vést k podkategorii porfyrie, kterou lékaři označují za kožní, protože primárně ovlivňuje normální funkci pokožky. Tento stav má různé příznaky, jako jsou tmavé barvy pokožky, extrémní citlivost na sluneční světlo, ustupující dásně a dokonce i rozklad pokožky. Známky této porfyriticky indukované smrti tkáně mohou zahrnovat krvácení přes kůži spolu s otokem, svěděním nebo bolestí.

Ohnisky žluté horečky se mohou objevit u lidí, kteří kousí komáry nesoucí škodlivé bakterie choroby. Lékaři klasifikují tento zdravotní stav jako hemoragickou virovou infekci, která může být obzvláště nebezpečná u pacientů s dříve oslabeným imunitním systémem. Těžké infekce žluté zimnice mohou narušit funkci jater a způsobit významné krvácení do vnitřních orgánů. Příznaky tohoto nekontrolovaného krvácení mohou v některých případech zahrnovat krvácení pórů.

Některé vzácné případy Von Willebandovy choroby mohou způsobit krvácení pórů, jestliže hladiny proteinů srážení krve jsou velmi nízké a krev je v konzistenci tenká kvůli nesprávné funkci krevních destiček. Hematidrozou je další zdravotní stav spojený s průnikem krve skrz kůži. Tato porucha způsobuje krvácení pórů, když se kolem kapes pohybuje kolem každé poruchy potu v důsledku zvýšeného krevního tlaku. Lékaři často hlásí, že lidé s hematidrozou obvykle zažívají své symptomy spolu s pocity nebo extrémním strachem nebo úzkostí.

Porucha trombocytů typu II je vzácnou příčinou krvácení přes póry bez zjevného základního onemocnění nebo poruchy. Jedinci, kteří netrpí infekcí, jako je žlutá horečka nebo zděděné onemocnění, jako je nemoc Von Willeband, mohou po kůži pravidelně krvácet. Obvykle se během těchto epizod necítí žádná bolest, ačkoli rizika anémie a fyzické zhoršení ztráty krve mohou být vysoké.