Co způsobuje jizvu děložní tkáň?

Tkáň jizvy dělohy, označovaná také jako intrauterinní adheze, může být způsobena několika faktory. Vyrážka dělohy může být výsledkem traumatu a přirozeného procesu hojení. Postupy chirurgie, dilatace a kyretáže (D a C) a agresivní infekce jsou také běžnými příčinami.

Endometrium je termín používaný pro děložní děložní podložku. Skládá se ze dvou vrstev. Funkční vrstva je horní část endometria, která se uvolňuje během menstruačního cyklu, a bazální vrstva je pod funkční vrstvou. Tkáň jizvy dělohy se nachází v této spodní vrstvě.

Pokud je operace příčinou intrauterinních srážek, často se vztahuje k císařskému řezu nebo k odstranění fibroidních nádorů. Fibróza je stav, kdy děložní sval vyvíjí nerakovinové nádory. Tyto nádory jsou odstraněny, pokud jsou abnormálně velké nebo brání plodnosti.

Postupy v oblasti D & C se často provádějí po potratu v těhotenství. Během tohoto postupu je děloha rozšířena a děložní děloha je oškrábána. Vzhledem k tomu, jak se tento postup provádí, je běžné vyvinout děložní tkáň dělohy.

Pokud se v děloze vyskytnou závažné infekce, může se poškodit obložení a stěna dělohy. Drobné infekce zpravidla nezpůsobují poškození dělohy, ale některé infekce, jako jsou infekce způsobené sexuálně přenosnými nemocemi, mohou mít za následek zjizvení. V některých případech se infekce močového měchýře nebo močových cest může rozšířit do pochvy a do dělohy. Jiné vaginální infekce se mohou také šířit z pochvy do dělohy, pokud jsou ponechány neléčené.

Ashermanův syndrom (AS) je stav, který se shoduje s přítomností intrauterinních adhezí. Žena s Ashermanovým syndromem může kromě jizev mít vláknitou tkáň. Imagingové výsledky z sonohystrografie mohou detekovat přítomnost a rozsah děložních jizev.

Léčba jizvy v děloze je alternativou, když jizvy způsobují problémy jako neplodnost, bolest nebo abnormální krvácení. Odstranění jizvy je možné při operační hysteroskopii. Tento postup zahrnuje tenký dalekohled se speciálními příchytkami pro pečlivé odstranění jizvy.

Léky mohou být předepsány, které pomáhají předcházet vrácení dělohy jizvy. Postupná terapie estrogenním hormonem, po níž je podáván progestin, je často předepsána. Tyto léky spouštějí růst endometria. Kromě léčby se v některých případech používají gelové nebo mechanické bariéry, jako jsou stenty, aby se zabránilo tomu, že se opačné stěny vzájemně spojí.