Co můžu očekávat po operaci sleziny?

Slezina je orgán umístěný v levé části břicha. Jeho primární funkcí je vyčistit krev a pomoci tělu v boji proti bakteriím a nemocem. Trauma sleziny, stejně jako infekce postihující orgán, může vést k tomu, že nebude schopna správně fungovat a bude obvykle vyžadovat operaci sleziny, při níž je slezina chirurgicky odstraněna z těla. Vzhledem k tomu, že jde o závažnou, invazivní operaci, existuje určitá rizika, ale existují opatření, která mohou být přijata, aby se zabránilo vzniku komplikací.

Operace sleziny, technicky označovaná jako splenektomie, může být provedena dvěma způsoby: otevřená nebo laparoskopická. Otevření odstranění sleziny je postup, při kterém chirurg provádí řez po střední nebo levé straně břicha, aby dosáhl sleziny a odstranil ji. Laparoskopické odstranění sleziny používá laparoskop, dlouhý tenký nástroj s kamerou, která je na konci umístěna, která se vloží do břicha přes malý řez. Laparoskop umožňuje chirurgovi zobrazit slezinu a vyjmout ji bez nutnosti břicha, které má být rozříznuto, s velkým řezem. Vzhledem k tomu, že laparoskopické odstranění sleziny používá menší řez, může být doba zpětného zotavení kratší a má méně komplikací, než u otevřeného odstranění sleziny.

Po operaci sleziny existují rizika pro komplikace, takže lékaři obvykle povzbuzují pacienty, aby věnovali pečlivou pozornost svým podmínkám a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud se u nich objeví nějaké mimořádné příznaky. Jedna možná komplikace po chirurgickém zákroku, která může vzniknout po odstranění sleziny, je zhroucená plíce. Jedná se o stav, který nastává, když se v oblasti plic nachází nadměrné množství vzduchu. Nadměrný vzduch může zabránit tomu, aby se plíce mohly správně roztahovat, což může způsobit potíže s dýcháním a bolest nebo těsnost v hrudníku. Poškození plic může být obecně ošetřeno vložením trubice do hrudníku, aby se odstranil přebytečný vzduch a aby se plicům umožnilo dostatečné uvolnění a správné fungování.

Další možná komplikace, ke které může dojít po operaci sleziny, je trauma nebo poranění orgánů, které byly v těsné blízkosti sleziny. Tyto orgány zahrnují žaludek, tlustého střeva, což je spodní část tlustého střeva a pankreas, trávicí žláza v blízkosti žaludku. Pokud by některý z těchto orgánů byl v důsledku chirurgického zákroku zraněn, může osoba pocítit bolest v oblasti nebo potíže s trávením jídla.

Jakmile je operace sleziny dokončena, pacient bude zpravidla propuštěn z nemocnice do jednoho týdne. Otevřené odstranění sleziny má tendenci mít větší pravděpodobnost delší hospitalizace, zatímco pacienti, kteří mají laparoskopické odstranění sleziny, nemusí zůstat déle než jeden den. Celé zotavení po operaci sleziny je obvykle do šesti týdnů.