Co jsou triglyceridy?

Triglyceridy jsou chemická tvorba živočišných a rostlinných tuků. V molekulární formě se tři molekuly mastných kyselin spojují s glycerolem za vzniku triglyceridů. V lidském těle se tyto objevují přes krevní plazmu a nevyužité molekuly se v těle ukládají jako tuk.

Prakticky všechny přirozeně se vyskytující tuky obsahují triglyceridy. Nicméně, i když jsou vyšší než normální hladiny těchto lipoproteinů považovány za zdravotně nezávadné, doporučuje se normální příjem. Jak sacharidy, tak bílkoviny dodávají tělu energii. Triglyceridy poskytují dvakrát tolik.

Tyto mastné kyseliny jsou přítomné nejen v těle prostřednictvím konzumace tuků, ale také prostřednictvím konzumace sacharidů. Většina sacharidů se tělem přirozeně změní na triglyceridy. Proto se může zvýšit hladina stravy s nízkým obsahem tuku, ale s vysokým obsahem sacharidů.

Nízká sacharidová strava často pomáhá snižovat hladinu těla, ačkoli tento druh stravy není pro každého dobrý. Mnoho odborníků na výživu podporuje umírněnou konzumaci tuků i sacharidů. Zdravé stravovací postupy se často zaměřují na kontrolu porce a vyvážený příjem bílkovin a složitých sacharidů.

Přestože vysoké hladiny jsou spojeny se zvýšeným rizikem onemocnění srdce, nejsou obvykle primární příčinou. Obecně musí mít tělo také vysokou hladinu lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL) a nižší než normální hladinu lipoproteinů s vysokou hustotou (HDL), aby se zvýšilo riziko stárnutí tepen, aterosklerózy, infarktu nebo mrtvice . Chemická analýza hladin LDL a HDL poskytuje lepší ukazatel rizika srdečního onemocnění než počet triglyceridů. Nicméně vyšetření krevních testů na LDL a HDL poskytuje také počet triglyceridů.

Zatímco u nemocných se srdečním onemocněním je nadměrná hladina přímo spojena s obezitou a pankreatitidou. Pankreatitida způsobuje těžkou bolest žaludku, která trvá dva až tři dny. Chronická pankreatitida může způsobit dlouhodobou bolest, průjem a nevolnost. Bolest se může zhoršit po velkých jídlech. Chronická forma je obtížně léčitelná, takže snížení hladin je smysluplné, aby se předešlo tomuto stavu.

American Heart Association (AHA) stanovila následující pokyny pro hladiny triglyceridů

AHA také doporučuje rozumnou stravu, odvykání kouření a denní cvičení po dobu nejméně 30 minut, aby se snížily hladiny triglyceridů.