Co je to kýla v břiše?

Kýla v břiše, která je lépe známá jako pupeční kýla, je typ břišní kýly, která se vyskytuje v oblasti pupku. Když se tento typ kýly vyvine, střeva protrhnou břišní stěnu za břicho knoflík, což způsobí, že se objeví charakteristické vyvýšení. Mnoho kýly v břiše jsou vrozenou povahou a jsou obzvláště běžné u chlapců afrického původu. Tento typ hernie může také získat dospělí.

Oblast pupku je zranitelná vůči herniím u kojenců kvůli způsobu, jakým se tělo rozvíjí, a vzhledem k povaze ombiliku. V některých případech se břišní stěna za pupkem zcela nedokáže úplně zavřít během vývoje plodu, což umožňuje, aby střeva prošla a vytvořila kýlu. Kýla může být viditelná pouze tehdy, když dítě křikne nebo napíná a vrací se do břicha, když dítě uvolní. To je obvykle identifikováno krátce po narození, protože novorozené děti mají tendenci tvrdě namítat, že jsou vytlačeny ven do světa, dělat jejich kýly spíše prominentní.

Na rozdíl od jiných typů kýly se kýla na břicho knoflíku často vyřeší. U kojenců může kýla zmizet ve věku jedna, a ve většině případů určitě ve věku čtyři. Pokud kýla po tomto bodě nadále existuje, může vyžadovat chirurgickou korekci. Kýla je také náchylná k komplikacím, jako je například uškrcení, při které dochází k přerušení přívodu krve do herniovaných střev, což způsobuje smrt tkání. Pokud má dítě kýly v břiše, lékař může doporučit pečlivé sledování časných příznaků problému.

U dospělých se tento typ hernie objevuje jako důsledek napětí. Stejně jako u kojenců představuje kýla jako pauza za pupkem, což způsobuje vyboulení, které se může měnit v závislosti na poloze pacienta a na tom, zda pacient trpí nebo stresuje. U dospělých by se tato kýla měla korigovat chirurgicky, aby se zabránilo možnosti komplikací.

Pro ty, kteří mají pocit, že hájí nějakou lékařskou terminologii, je tato kýla také známá jako “exomphalos”, doslova “ven pupka”, odkazuje na skutečnost, že pupek se vytáhne z těla v důsledku herniation. Tento druh hernie by neměl být zaměňován s “outie” břicho tlačítko, dokonale normální fyzický rys. Zvětralý pupok bude vyčnívat mnohem víc než oční bříško a může být doprovázeno bolestivostí a bolestivostí, zvláště u dospělých.