Jaké jsou příznaky závislosti na melatoninu?

Muži a ženy, kteří pravidelně užívají doplňky melatoninu, se na ně mohou stát závislí a vyvinou si závislost na melatoninu. Tento stav obvykle zahrnuje potíže se spánkem bez doplňků a může zahrnovat ospalost v nevhodných okamžicích nebo problémy s cirkadiánním rytmem obecněji. Symptomy závislostí se obvykle rychle vyřeší, jakmile už nejsou užívány doplňky, a obecně neobsahují žádné závažné komplikace.

Termín “melatoninová závislost” je něco, co je nesprávné. Melatonin se vyskytuje přirozeně v těle, a zatímco je možné, aby se stal fyzickou a psychologickou závislostí na doplňcích melatoninu, není to pravá závislost v technickém smyslu termínu. Lidské tělo přirozeně hledá stav vnitřní rovnováhy nazývané homeostáza. Když se doplňují látky ke zvýšení hladiny látky, kterou tělo přirozeně produkuje, reaguje tělo tím, že snižuje jeho přirozenou tvorbu této látky a reaguje na ni méně silně. V podstatě tělo dosáhne nového vyvážení založeného na vyšší úrovni látky, jako je melatonin.

Když doplňky na zvýšení úrovně přírodní sloučeniny, jako je melatonin, již nejsou užívány, homeostáza těla je znovu narušena, protože tělo je ve skutečnosti nedostatečné v této látce, dokud se nedokáže znovu přizpůsobit normální úrovni. To může způsobit, že pacienti trpí závažnějšími verzemi symptomů, pro které původně začali užívat doplňky. V případě závislostí na melatoninu to znamená, že pacienti, kteří začnou užívat doplňky, aby se vyhnuli nespavosti, mohou při ukončení užívání doplňků trpět velmi těžkou nespavostí.

Pokud si člověk přeje pozorovat nebo se vyhnout tomuto druhu závislosti na melatoninu, měl by pečlivě sledovat cyklus spánku. Muži a ženy, kteří se stali závislými na melatoninu, budou obvykle velmi obtížné normálně spát. Melatonin je zodpovědný za zpomalení fungování těla a poskytnutí ospalosti k vyvolání spánku. Závislost na melatoninu zahrnuje budování mnohem vyšší tolerance k těmto chemickým poselstvím, takže jen velké, umělé dávky hormonu mohou vyvolat spánek.

Ve většině případů jsou příznaky závislostí mírné. Většina lidí se může během několika dní snadno přizpůsobit průběhu doplňků melatoninu a dlouhodobé negativní účinky jsou velmi vzácné. V situacích, kdy se pacient obává, že on nebo ona může vyvinout nějakou formu závislostí na melatoninu, krátká zkušební doba bez doplňků by obvykle měla stačit k tomu, aby zjistila, zda je tělo závislé na nich.