Jaké jsou příznaky pokročilého karcinomu tlustého střeva?

Pokročilý karcinom tlustého střeva je pozdní stupeň 3 až stupeň 4 rakoviny tlustého střeva nebo tlustého střeva. Pokud má člověk pozdější stadium rakoviny tlustého střeva, pravděpodobně se stane velmi symptomatickou. Některé z nejčastějších příznaků pokročilého karcinomu tlustého střeva zahrnují krvavé stolice, rozdíly v obvyklých střevních návycích a chronické břišní nepohodlí. Neúmyslná ztráta hmotnosti, změny chuti k jídlu a neustálé nevolnosti mohou být také příznaky. Někteří jedinci s rakovinou tlustého střeva mohou také trpět extrémní únavou.

Krvavé stolice mohou být příznakem pokročilého karcinomu tlustého střeva. Barva krve se může lišit od skutečně jasné až po tmavě červené. U některých jedinců mohou stolice vypadat tak tmavě, že mají vzhled. Často v rakovině tlustého střeva, vidět skvrny krve ve stolici může být časný příznak.

Změny v normálních zvycích střev mohou být také příznaky této pokročilé nemoci. Změny ve zvyku střev mohou zahrnovat neobvyklé zvýšení nebo snížení pohybů střev, stejně jako abnormální záchvaty průjmu nebo zácpy. Může se také objevit nepříjemný pocit, že i po použití v koupelně je střeva stále poněkud plná. Někteří jednotlivci mohou rovněž zaznamenat zvláštní pohledu na stolice, jako například tenký vzhled tužky. Krvácení do konečníku může být dalším příznakem s nebo bez výskytu pohybu střev.

Jak se rakovina tlustého střeva šíří, chronická bolest břicha a křeče mohou být další příznaky. Břicho se může objevit obzvláště nafukovaná a často citlivá. V pozdních stadiích mohou někteří lidé vydržet panvovou bolest. To může být příznakem rakoviny, která postupuje do orgánů v dolní části břicha, jako je močový měchýř.

Neúmyslná ztráta hmotnosti je dalším vysoce hodnoceným příznakem pokročilého karcinomu tlustého střeva. Tento příznak lze připsat několika faktorům. Například, mnoho lidí s pokročilou rakovinou prožívá ztrátu chuti k jídlu. Jiné běžné příznaky, jako je nevolnost a zvracení, mohou rovněž způsobit neúmyslnou ztrátu hmotnosti. Extrémní únava a celková tělesná slabost mohou být také příznaky rakoviny tlustého střeva, jak postupuje.

Pokud má jedinec příznaky rakoviny tlustého střeva, měl by okamžitě vyhledat lékaře. Lékař obvykle zahájí několik testů, které by vedly k závěru nebo vyloučení přítomnosti onemocnění. Jedním z testů běžně používaných k diagnostice rakoviny tlustého střeva je kolonoskopie. Test se běžně doporučuje starším osobám a osobám všech věkových kategorií s rodinnou anamnézou tohoto typu rakoviny. Včasná diagnóza je klíčová při léčbě rakoviny, takže by měly být vyšetřeny všechny příznaky podobné těmto onemocněním.