Jaké jsou příznaky nedostatku jódu?

Jód je chemická látka, která se nachází v lidském těle ve velmi malých množstvích. Nedostatek jodu v těle se nazývá nedostatek jódu. Jód je extrémně důležitý pro fungování štítné žlázy, takže nedostatek jódu způsobuje problémy se štítnou žlázou. Mezi fyzické příznaky nedostatku jódu patří zpomalený metabolismus, únava, ztráta kostní denzity a vysoký krevní tlak. Mezi duševní známky nedostatku jódu patří deprese, podrážděnost a špatná paměť.

Štítná žláza produkuje hormony T3 a T4, které postihují většinu systémů těla. Pomáhají tělu vyrábět teplo a konzumovat kyslík a pomáhají růstu a vývoji, včetně funkcí mozku. Nedostatek jódu způsobuje, že štítná žláza snižuje produkci T3 a T4. To způsobuje jinou žlázu v těle, hypofýze, která produkuje hormon nazývaný hormon stimulující štítnou žlázu (TSH) ve snaze stimulovat štítnou žlázu, aby produkoval více T3 a T4.

V důsledku TSH se může štítná žláza zvětšit. Zvětšení štítné žlázy se nazývá goiter. Štítná žláza postihuje tolik systémů těla a spoléhá tak těžce na jód, že nedostatek jódu je zodpovědný za řadu symptomů, a to jak duševních, tak fyzických.

Možná jeden z nejzřetelnějších fyzikálních příznaků nedostatku jódu je zpomalení metabolismu. To se projevuje jako zvýšení hmotnosti. Mnoho lidí, kteří si stěžují své lékaře o přírůstku hmotnosti, které nelze jinak vysvětlit, budou podrobeny testování štítné žlázy. Existují další příčiny potíží s štítnou žlázou, ale nedostatek jódu je jednou z hlavních příčin.

Jiné fyzikální příznaky nedostatku jódu zahrnují osteoporózu nebo ztrátu kostní denzity, hypertenzi nebo vysoký krevní tlak, únava, suchá kůže, ztráta vlasů a otoky v rukou nebo nohou. Lidé, kteří mají nedostatek jódu, mohou také pocítit nesnášenlivost vůči nachlazení, svalové křeče a neplodnost. To jsou jen některé z mnoha fyzických příznaků nedostatku jódu.

Nedostatek jódu má také mentální symptomy. Je to proto, že narušuje správnou produkci hormonů, které také ovlivňují mentální funkce. Utrpení může mít depresi, podrážděnost, potíže s koncentrací a špatnou paměť.

Jíst potraviny, které mají vysoký obsah jódu, by měly pomoci při obnově štítné žlázy. To způsobí, že štítná žláza produkuje zdravé množství T3 a T4, což způsobí mnoho, pokud ne všechny příznaky nedostatku jodu zmizí. Mušle jsou vynikajícím zdrojem přírodního jódu a měly by být základem stravy pro každého, kdo má jódový nedostatek. Měla by se konzumovat mořská sůl, jodovaná sůl, sýr čedar, vejce, majonéza a většina čerstvých ryb.

Jedním ze způsobů, jak testovat nedostatek jódu, je použití jódového náplasti. To zahrnuje umístění malého množství chemické látky zvané tinktury jódu na kůži, ponechání na noc a zjištění, kolik z ní zůstává na kůži ráno. Pokud je tinktury jódu úplně pryč, pokožka ji absorbovala. Zkouška na jódové náplasti je úplná a to znamená nedostatek jódu.