Jaké jsou příznaky mírné gastritidy?

Symptomy mírné gastritidy jsou obvykle podobné příznakům těžké gastritidy. Osoba s mírnou gastritidou může pocítit pocit pálení v horní části žaludku spolu s nevolností a ztrátou chuti k jídlu. Další příznaky mohou zahrnovat průjem, nadměrný plyn a úbytek hmotnosti. Příznaky mírné gastritidy se obvykle liší od osoby k osobě a mohou také znamenat jiné nemoci.

Mírná gastritida a těžká gastritida jsou jak výsledkem zanícení žaludku. Stav může nastat v důsledku infekcí, nadměrného užívání alkoholu nebo přejídání. Mírná gastritida může být také způsobena tím, že se zabije příliš mnoho bolesti po delší dobu nebo z vedení stresujícího života. Někteří lidé trpí akutní gastritidou, která je obvykle velmi intenzivní a přichází najednou s malým varováním. Chronická gastritida je problém, který mnoho lidí zažívá po dlouhou dobu.

Správné diagnostikování pacienta s gastritidou může být pro mnoho lékařů náročné, protože příznaky mají tendenci být velmi podobné jiným problémům. Vředy a gastritida jsou často špatně diagnostikovány, protože příznaky vředu jsou velmi podobné gastritidě a naopak. Pokud lékař chce mít 100% jistotu, že pacient má gastritidu, obvykle provede endoskopickou vyšetření. Tento postup zahrnuje použití endoskopu, který se podívá dolů na trávicí trakt a odebírá vzorek žaludku. Další způsoby, jak se lékaři mohou pokusit diagnostikovat gastritidu, jsou krevní testy, testy stolice a rentgenové záření.

Ve většině případů je gastritida snadno léčitelná. Typ léčení, který lékař předepisuje, typicky závisí na typu gastritidy a na tom, co ji způsobilo. Pokud jsou příznaky důsledkem nadměrné žaludeční kyseliny, obvykle se předepisují antacidy nebo kyselinové blokátory. Gastritida, která je přítomna v důsledku bakteriální infekce, bude normálně léčena antibiotiky a lékař může navíc předepisovat také kyselinu blokující kyselinu. Lékaři někdy po zahájení léčby antibiotiky požádá o následnou návštěvu, aby se ujistili, že gastritida je pryč, což může zahrnovat další test.

Lidé, kteří pravidelně dostávají mírnou nebo závažnou gastritidu, mohou chtít provést některé změny v životním stylu, aby zabránily opakování tohoto problému. Omezení kouření a užívání alkoholu a zajištění zdravějšího výběru jídla mohou pomoci v prevenci gastritidy. Potraviny, které jsou pikantní, smažené a velmi tučné, jsou typicky nejčastěji způsobující gastritidu. Může být také dobrý přechod z léčby bolesti aspirinu a ibuprofenu na ty, které obsahují acetaminofen, což je obecně snadnější na žaludeční výstelku.