Jaké jsou příznaky kožních infekcí Candida?

Infekce kůže Candida, známé také jako kožní kandidóza, jsou způsobeny různými druhy kvasinkových organismů, všechny patří do rodu candida. Tyto druhy organismů jsou běžné na lidské kůži a obvykle nezpůsobují žádné problémy, ale pokud je poškozena vnější vrstva kůže, mohou nastat kožní infekce. To se nejčastěji vyskytuje v oblastech těla, kde je pokožka důsledně udržována vlhká a teplá, například oblast plenek u dětí a v různých kožních záhybech, včetně podpaží, rohů úst, hýždí a slabin. Mezi běžné příznaky tohoto typu infekce kůže kvasinek patří svědění, zarudnutí a nepohodlí nebo bolest v postižené oblasti. Infekce kůže Candida obvykle způsobují vyrážku, obvykle charakterizovanou tvorbou větších lézí obklopených menšími tak zvanými satelitními lézemi.

Kvasinky jsou typ houby a různé druhy hub mohou způsobit infekce kůže. Specifický kvasinkový organismus, který nejčastěji způsobuje infekci kandidovou kůží, je candida albicans. Velmi častým příznakem tohoto typu infekce je vyrážka nebo léze, které jsou obvykle červené barvy a mají zvlněný, ale dobře definovaný okraj. Tato vyrážka je často spojena se svěděním, podrážděním a pocity pálení. Péče o vyrážku je běžná forma kandidy a může způsobit vážnou bolest a nepohodlí pro dítě.

Kdokoliv může nakazit kožní infekce kandidátem, ale nejvíce ohroženými jsou lidé s diabetem, obézní lidé a lidé s oslabeným imunitním systémem, jako jsou lidé s AIDS nebo ti, kteří podstupují chemoterapii. Užívání antibiotik nebo perorálních kontraceptiv může také zvýšit riziko vzniku kožní kandidózy. Kandidové infekce se obvykle úspěšně léčí protibudovými krémy nebo mastimi a infikovaná oblast by měla být také udržována čistá a suchá. Člověk by se měl poradit s lékařem, pokud se kožní infekce během několika dnů léčby nezlepší. V některých případech jsou pro léčbu tohoto onemocnění potřeba perorální léky.

Existují také jiné běžné typy kvasinkových infekcí. Draslík je kvasinková infekce v ústech, s příznaky, které zahrnují bílé skvrny na jazyku a další oblasti uvnitř úst. To je časté u kojenců a dospělých se špatně fungující imunitní systém a může být tak bolestivé, že jídlo a pití se stávají obtížnými. Kandidové infekce se mohou také vyskytovat v oblasti vaginálního a penisu, kde obvykle způsobují svědění, bolest a někdy hustý bílý výtok. Vzácněji způsobují kandidátní organismy infekce krevního řečiště, krku a gastrointestinálního systému.