Jaké faktory ovlivňují absorpci vitaminu k?

Vitamin K je jedním z nejdůležitějších vitamínů rozpustných v tucích, které jsou nezbytné pro lidské zdraví. Konkrétně je nezbytné pro správnou srážení krve a podporu kostní dřeně. Zdroje vitaminu K zahrnují zelenou listovou zeleninu ve stravě pro jednu formu vitamínu a syntézu bakteriemi gastrointestinálního traktu pro druhou. Potřebné množství vitamínu K požití stravou nebo doplňky je obvykle malé, protože tělo recykluje dostupnou sloučeninu v téměř nekonečné smyčce. Navzdory této recyklaci mohou jakékoliv změny v požití těla nebo ukládání této živiny – nebo syntézy sloučenin střevními bakteriemi – ovlivnit absorpci vitaminu K.

U stravovacího zdroje dochází k absorpci vitaminu K v tenkém střevě. Onemocnění tenkého střeva nebo chirurgické odstranění části tohoto orgánu může snížit vstřebávání živin a vitamínů ve stavu známém jako malabsorpční syndrom. Trávení všech vitamínů rozpustných v tucích vyžaduje nezbytné množství pankreatických a biliárních enzymů, stejně jako dietní tuk, aby se usnadnila absorpce. Tudíž onemocnění jater, poruchy žlučníku nebo pankreatické onemocnění mohou snížit absorpci. Dieta s velmi nízkým obsahem tuku může také snížit schopnost těla absorbovat vitamín K.

Játra se úzce podílejí na absorpci, skladování a recyklaci vitaminu K. Nejen, že je primárním úložištěm vitaminů K, produkuje trávicí enzymy – žlučové soli – které jsou nezbytné k metabolismu dietních potravin do vitamínu K. Jakýkoli typ onemocnění jater může snížit vstřebávání vitaminu K. To se může stát snížením jaterních funkcí Výrobu žlučových solí nezbytných pro trávení nebo snížení skladovací kapacity orgánu kvůli jizvení nebo zánětu. Zapojení jater do srážení krve mimo cyklus vitaminu K znamená, že onemocnění může způsobit nahrazení vitaminu K, protože jsou snižovány nebo eliminovány faktory srážení.

Pro intestinální bakteriální syntézu vitaminu K může dlouhodobé užívání širokospektrálních antibiotik snížit absorpci eliminací užitečných bakterií. Tento nešťastný vedlejší účinek je někdy výsledkem léčby cystického akné, recalcitrantních sinusových infekcí a dalších antibiotických terapií, které zahrnují týdny nebo měsíce léčby. Částečné chirurgické odstranění malého nebo tlustého střeva může také vést k této absorpční ztrátě prostřednictvím ztráty bakteriální produkce.

Nakonec mohou léky a výživové doplňky ovlivňovat také snížení absorpce vitaminu K. Vitamin A zejména narušuje absorpci vitaminu K a doplňkový vitamin E může vyžadovat vyšší množství vitaminu K za použití faktorů srážejících vitamín-K. Antikoagulační léky, jako je warfarin, přeruší přirozenou recyklační smyčku těla vitaminu K.

Existují různé názory na to, zda pacienti na antikoagulační léčbě mohou bezpečně užívat vitamín K. Tradičně pacienti, kteří používají léky, jako je warfarin, byli upozorněni, aby se vyhnuli doplňkům vitaminu K kvůli riziku vzniku krevních sraženin. Někteří vědci věří, že mírný příjem vitaminu K nemusí být škodlivý. Pacienti, kteří používají antikoagulační léčbu, a kteří mají obavy ohledně jejich hladiny vitaminu K, musí mluvit se svým lékařem o tom, že mají nejlepší a nejpřesnější rady ohledně jejich situace.