Co způsobuje ranní nemoci?

Ranní nemoc je standardní termín používaný při nevolnosti a zvracení během těhotenství. I když se to říká ranní nemoci a mnoho žen zjistí, že zvracení a zvracení jsou horší ráno, může k tomu dojít kdykoliv během dne. Ranní nemoci obvykle zmizí na konci prvního trimestru, čímž se uvolní cesta k zažívacím potížím a pálení žáhy během třetího trimestru, kdy se děloha rozšířila, aby se přizpůsobila rostoucímu plodu a vyvíjela tlak na horní část trávicí trasy.

Fyzické příčiny ranní nemoci nejsou jasně známy, ale jsou jasně spojeny s hormonálními a fyzickými změnami, které ženské tělo prochází těhotenstvím. Jedna teorie spočívá v tom, že zvýšení hormonálního lidského chorionického gonadotropinu (hCG) je primární příčinou ranní nemoci. Další možnou příčinou ranní nemoci je zvýšená citlivost na pachy. Vůně, která by před těhotenstvím nemusela být urážka, se může náhle zlobit a způsobit tak reflex gagu. To může být také spojeno se zvýšením hormonů, zejména estrogenem, ale je stále neznámé.

Gastrointestinální systém ženy může podivně reagovat na změny, ke kterým dochází během těhotenství. Kurz je, že ranní nemoc je způsobena jakoukoliv kombinací zvýšených hladin hormonů a fyzických změn. Některé studie naznačují, že ranní nemoc je znamením zdravého těhotenství a snižuje riziko komplikací později.

Téměř tři čtvrtiny těhotných žen mají v určitém okamžiku a do určité míry během těhotenství ranní nemoci. Je častější v prvních těhotenstvích, ale může se také vyskytnout v následných těhotenstvích. Nejčastější léčbou ranní nemoci je usmívat se a nést ji.

Může pomoci odstranit potraviny, které vyvolávají nevolnost nebo jsou pikantní nebo mastné. Jíst příjemnou stravu pomáhá mnoha ženám projít ranní nemoci. Můžete také zkusit jíst malé části častěji a vyhnout se velkým jídlům dohromady.

Pokud narazíte na ranní nemoci bez úlevy, možná budete chtít promluvit se svým lékařem o přechodu na prenatální vitamíny nebo o užívání vitamínu B6. Ačkoli účinnost vitaminu B6 na ranní nemoci nebyla prokázána, zdálo se, že pomáhá některým pacientům. Poraďte se svým lékařem dříve, než začnete užívat vitaminy nebo léky během těhotenství.

Pokud trpíte ranním onemocněním tak závažným, že ovlivňuje vaši schopnost jíst nebo představuje riziko dehydratace, můžete mít závažnější stav, který může ovlivnit vaše těhotenství a vaše dítě. Vážné nebo nadměrné zvracení během těhotenství musí být ošetřeno lékařem. Pokud jste nově těhotná a nemáte lékaře, ale prožíváte těžkou ranní nemoci, navštivte svého lékaře nebo navštívte pohotovost. Dehydratace během těhotenství může být vážná.