Co způsobuje hrudkovité prsy?

Při vyšetření mnoho žen zjistí, že mají hrubou prsou. Tato lumpiness je nejčastěji způsobena normální strukturou prsou. Prsty jsou vyrobeny z několika typů žláz a vazy, což přispívá k tuposti prsních tkání. Pohyblivost ženských prsů se často mění s menstruačním cyklem ženy jako přímým důsledkem měnících se úrovní ženských hormonů estrogen a progesteron. Několik nemocí a stavů může také způsobit hrudky v prsou.

Jedním z obvyklých důvodů pro hrudkovité prsy je stav nazývaný fibroskystickým onemocněním prsů. Tento stav je charakterizován malými, tekutinami naplněnými hrudkami, které se obvykle nacházejí v prsou žen ve věku od třiceti do padesáti. Tyto hrudky mohou být bolestivé, ale jsou také obecně bez rakoviny. Příčina fibrocystického onemocnění prsu není známa a v současné době neexistuje lék. Pacienti mohou zvládat symptomy sledováním kofeinu a tuku, stejně jako nosit dobře namontovanou podprsenku.

Těhotenství a hrudní prsa také jdou ruku v ruce. Všechny hormony, které v průběhu těhotenství procházejí tělem ženy, mohou způsobit změny v ženských prsou. Některé z těchto změn mohou být způsobeny ucpanými mlékovými kanály, které jsou charakterizovány tvrdými, červenými, nudnými hrudkami na prsou, které mohou být uvolňovány teplými kompresemi. Po porodu mohou kojící matky také vyvinout mastitidu, bolestivou infekci prsu, která je také způsobena zablokováním mléčných kanálků. Včasná lékařská péče v kombinaci s antibiotiky nebo acetaminofenem může pomoci zabránit pacientovi v rozvoji abscesu prsu.

Lumpy prsa mohou být také způsobeny rakovinou prsu. Rakovina prsu je nekontrolovaný růst buněk uvnitř prsní tkáně a výsledný nádor může být někdy pociťován jako hrudka. Mnoho příčin rakoviny prsu není známo, ale vysokými rizikovými faktory mohou být obezita, hormony nebo užívání tabáku. Pokud zůstane neléčen, rakovina prsu je obvykle smrtelná. Pokud je zjištěna včas, může být obvykle léčena chemoterapií, radioterapií nebo odstraněním postiženého prsu.

Vzhledem k tomu, že hrudní prsa jsou často prvním příznakem vážného stavu, ženy jsou vyzývány, aby provedly vlastní vyšetření prsu pro detekci abnormalit v prsu včas. Stojí před zrcadlem s prsou v plném pohledu, žena by měla zkontrolovat, zda neobjeví žádné nové příznaky otoku, zduření nebo zarudnutí. Dále by měla žena používat špičku prstů, aby cítila prsa při hledání jakýchkoliv nových hrud nebo výtoku. Každý z těchto procesů by měl být proveden se zbraněmi v několika polohách, aby bylo možné lépe posoudit prsu. Pokud se objeví nějaké nové hrudky, nárazy nebo výboje, žena by měla okamžitě naplánovat schůzku s lékařem, aby zjistila příčiny.