Co může způsobit paušální podpaží?

Páska podpaží může mít různé příčiny a měla by být prozkoumána lékařem, aby se získala přesná diagnóza. Některé z nejčastějších příčin vývoje hrudníku v podpaží zahrnují infekci, holení a použití antiperspirantů. Očkování, abscesy a některé formy rakoviny mohou také vést k přítomnosti hrudky v podpaží. Léčba závisí na základní příčině hrudky a může se pohybovat od jednoduchého pozorování až po více invazivní metody léčby, jako je například chemoterapie nebo chirurgická intervence. Jakékoli konkrétní otázky nebo obavy týkající se přítomnosti paušálu v individuální situaci by měly být projednány s lékařem nebo jiným lékařem.

Holení může způsobit vznik paže v podpaží. To je obvykle způsobeno přítomností vrozených vlasů, ačkoli podráždění způsobené holením může také vést k vývoji hrudky. Zatímco holení může způsobit vznik pažky pod paží v jakémkoli věku, je to nejčastější u dospívajících dívek, protože se učí, jak správně oholit tuto oblast těla. Antiperspiranty byly spojeny s možným vývojem hrudníku v podpaží, takže ti, kteří jsou náchylní k tomuto výskytu, možná potřebují přejít na deodorant, který neobsahuje přidané antiperspiranty.

Některá očkování mohou způsobit dočasné zduření lymfatických uzlin pod paží, což vede k přítomnosti paží v podpaží. Očkovací látky, u kterých je nejpravděpodobnější, že mají tento vedlejší účinek, zahrnují očkovací látku proti týpku a vakcínu proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Hrudky způsobené očkováním by měly odjet samy o sobě během několika dní. Pokud hrudka zůstane déle než jeden týden, může být moudré nechat ji vyšetřit lékařem.

Infekce patří k hlavním příčinám vývoje hrudníku v podpaží. Mastitida je běžný typ infekce, která se vyvíjí především u kojících žen. Infekce způsobené poškrábáním koček, mononukleózou nebo kuřecí kloubou mohou také způsobit vznik pažky pod paží. Tyto infekce mohou vést k vředům známým jako abscesy, které mohou být potřeba oříznout a odčerpat lékařem. Některé druhy rakoviny, včetně leukemie, lymfomu a rakoviny prsu, jsou náchylné k tomu, že způsobují jeden nebo více kusů v podpaží.

Léčba páteře v podpaží závisí na základní příčině. Většinu infekcí lze úspěšně léčit cyklem antibiotik. Náhubky, které se vyskytují v důsledku holení nebo antiperspiračního použití, mohou být ošetřeny teplými kompresemi a přerušením jakýchkoli produktů přispívajících k vývoji hrudky. Chemoterapie nebo chirurgické zákroky mohou být nezbytné pro hrudky, které jsou způsobeny rakovinou.