Co dělá vzestupný dvojteček?

Vzestupný tlustém střeva, jedna z mnoha částí tlustého střeva, je umístěna na pravé straně těla. Začíná na céku a končí u ohně, kde se tlusté střevo otočí vlevo od příčného tlustého střeva. Funkcí vzestupného tlustého střeva je resorpce vody, vitamínu K a draslíku přítomného ve stolici. Tato část tlustého střeva pokračuje také v bakteriálním rozpadu fekální hmoty, která byla zahájena v tenkém střevě, a přesuny fekální hmoty do konečníku k vylučování.

Na pravé straně břicha je vzestupnou částí tlustého střeva prodloužení tenkého střeva. Existují čtyři části dvojtečky, vzestupné, příčné, sestupné a sigmoidní dvojtečka. Vzestupná část tlustého střeva bývá obvykle mezi 5 a 8 palců (13 a 20 cm) a je tlustá asi 2,5 cm.

Vzestupná část dvojtečky je domovem stovek různých druhů bakterií. Úkolem těchto mikrobů je dále rozložit fekální hmotu, která prochází z tenkého střeva. Vzhledem k tomu, že odpad je metabolizován bakteriemi, některé vitamíny, zejména vitamín K, se uvolňují do otevřeného prostoru tlustého střeva a jsou k dispozici pro absorpci tělem. Vitamín K dostupný bakteriemi ve vzestupném tlustém střevě neposkytuje veškerý potřebný vitamín K tělem, ale je to důležitá součást potřeby těla těmito základními živinami.

Povrch stoupajícího tlustého střeva je pokryt membránou, která je zakryta aquaporins, nebo specializované otvory v podšívce tlustého střeva. Voda a elektrolyty, jako je vitamin K a draslík, jsou řízeny osmotickým gradientem z vzestupného tlustého střeva. To znamená, že voda a elektrolyty s vysokou koncentrací uvnitř tlustého střeva jsou vedeny do oblasti s nízkou koncentrací vody a elektrolytů mimo tlustého střeva. Povolením pohybu těchto látek jsou aquaporiny.

Když do žaludku vstoupí fekální látka, je to poměrně vodnatá. Když je voda reabsorbována z fekální hmoty, stává se mnohem hustší a zhutněná. Přechází z polévky na těstovitou hmotu. Stěny vzestupné části tlustého střeva jsou lemovány svaly, které se zužují a rozšiřují, aby přivedly fekální hmotu přes zbytek tlustého střeva a nakonec do konečníku pro exkreci. Svalové kontrakce ve stoupajícím střevě také působí na koncentraci a konsolidaci fekální hmoty, aby se vylučování usnadnilo.