Jaké nemoci mohou ovlivnit hematoencefalickou bariéru?

Krevní mozková bariéra brání tomu, aby mnoho chemikálií v krevním oběhu dosáhlo mozku. To obvykle znamená, že viry a bakterie v krevním oběhu nemohou dosáhnout mozku, nicméně u nemocí, jako je bakteriální meningitida nebo HIV encefalitida, tato bariéra je porušena. Krevní mozková bariéra je rovněž ovlivněna roztroušenou sklerózou, Alzheimerovou chorobou a některými nádory mozku.

U bakteriální meningitidy může bakterie a zánětlivá odpověď těla způsobit částečné rozložení hematoencefalické bariéry. To umožňuje bakteriím vstoupit do mozku, kde může způsobit některé neurologické příznaky meningitidy, jako jsou bolesti hlavy a záchvaty. Tato degradace bariéry také umožňuje, aby antibiotika dosáhly mozku snadněji, což může zvýšit účinnost léčby.

Stejně jako bakteriální meningitida může virus HIV někdy narušit hematoencefalickou bariéru, což způsobuje HIV encefalitidu, zánět mozku. U pacientů se zhoršeným imunitním systémem mohou do mozku proniknout i další viry a způsobit poruchy, jako je progresivní multifokální leukoencefalopatie (PML). PML, které je způsobeno zánětem bílé hmoty mozku, je velmi závažné a někdy i smrtelné onemocnění.

Brainové nádory mohou také ovlivnit tuto bariéru. Časté krevní cévy v nádoru mají špatně vyvinutou bariéru, která dovoluje vstupu chemických látek z krve do mozku. Agresivnější nádor způsobí větší poškození této bariéry než benigní nádor.

Roztroušená skleróza je další choroba, která ovlivňuje hematoencefalickou bariéru. Při roztroušené skleróze napadá imunitní systém myelin, který chrání a chrání nervové a mozkové buňky. Na některých místech je imunitní systém schopen překročit hematoencefalickou bariéru a napadnout buňky v mozku.

Některé důkazy svědčí o oslabení hematoencefalické bariéry u pacientů s Alzheimerovou chorobou. Tato degradace umožňuje chemikáliím z krevního oběhu vstoupit do mozku, což může způsobit smrt některých typů mozkových buněk. To může způsobit nebo zhoršit příznaky Alzheimerovy nemoci.

De vivo onemocnění je dalším onemocněním bariéry mezi krví a mozkem. Na rozdíl od mnoha dalších onemocnění, které znemožňují vstup chemických látek do mozku, De Vivo onemocnění zabraňuje potřebným sloučeninám překročit se do mozku. De vivo onemocnění je genetická vada v typu buňky, která transportuje glukózu přes hematoencefalickou bariéru. To znamená, že mozku nedostává dostatek energie, aby fungoval normálně, a může vést k neurologickým problémům, jako je mentální retardace.