Jaké jsou známky zvýšeného testosteronu?

Nadbytek testosteronu je fenomén, který mohou prožít i muži i ženy. Znaky a příznaky zvýšeného testosteronu se však u každého pohlaví liší. Zde jsou některé z častějších příznaků, které může jednotlivec vnímat při řešení nadměrného množství mužských hormonů.

Ženy mají tendenci mít širší škálu negativních příznaků, pokud jde o zvýšení hladiny testosteronu. Jeden z častějších problémů u žen má co do činění s vlasy. Žena může začít pozorovat vývoj vlasů nad horní rty nebo hrubé vlasy na nohou a pažích. Zároveň je dobrá šance, že zažije ztrátu vlasů na hlavě. Pokud není léčena, existuje možnost vážného vypadávání vlasů vedoucí k částečné nebo úplné plešatosti.

Žena může mít také vysoký testosteron, pokud začne procházet silnou změnou osobnosti. Příliš mnoho testosteronu pravděpodobně způsobí, že se žena stane agresivnějším, méně tolerantním a obecně mnohem rychleji než obvykle. Může také začít si všimnout, že okamžiky mírné deprese se vyskytují častěji a jsou těžší.

Kůže může také projít změnami u žen, které se zabývají zvýšením hladiny testosteronu. Pokusy se začínají zvyšovat rychlostí. Výskyt akné a jiných podráždění kůže se stává častější a často je obtížné je pod kontrolou. U některých žen vyšší hladiny testosteronu mohou také vést ke svědění, které se pohybuje za nepříjemné a až k šílenství.

Na druhé straně muži trpí poměrně málo problémů s vysokými hladinami testosteronu. Ve skutečnosti mohou existovat určité přínosy pro mužské zdraví ke zvýšení úrovní. Testosteron má tendenci zmírňovat hladiny krevního tlaku, snižovat potenciál obezity a pomáhat v boji proti nachlazení a chřipce. Muži s vyššími hladinami testosteronu pravděpodobně budou mít nižší riziko infarktu.

Vysoký testosteron však nepředstavuje žádné riziko pro muže. Vzhledem k tomu, že hormon zvyšuje agresivitu a předchůdce spontánně působí, muž s vyššími hladinami testosteronu může mít tendenci užívat tabák častěji, pít alkoholické nápoje na přebytek a vyvinout chuť k zapojení do aktivit, které jsou poněkud riskantní. V některých případech může být zvýšená hladina testosteronu tak vysoká, že tyto nevýhody účinně potlačují všechny výhody, které jsou odvozeny od zvýšeného množství mužského hormonu v těle.

Zvýšený testosteron se někdy objevuje při léčbě nízkých hladin testosteronu. Z tohoto důvodu je důležité, aby lékař aktivně sledoval vývoj substituční terapie testosteronem. Pečlivý dohled umožní obnovit hladiny testosteronu do normálního rozmezí a získat tak přínosy spojené s hormonem mužského pohlaví, přičemž minimalizuje pravděpodobnost výskytu špatných účinků zvýšených hladin.