Jaké jsou výhody a nevýhody laparoskopické operace tlustého střeva?

Laparoskopická operace hrubého čreva je druh chirurgického zákroku, který používá malá řezy a dálkově řízené lékařské vybavení pro operaci pacienta. Obvykle se používá v chirurgických zákrocích, jako je laparoskopická resekce střev a laparoskopická kolektomie. Postup má několik výhod a nevýhod, které mohou být vzaty v úvahu. Pro své výhody je operace relativně neinvazivní s rychlejším časem zotavení a minimálním traumatem. Na druhou stranu, vybavení a odborné znalosti potřebné k výkonu operace obvykle dělá to dražší. To je také riskantní pro komplikované operace ve srovnání s tradiční operace tlustého střeva.

Vzhledem k tomu, že laparoskopická operace tlustého střeva vyžaduje malé řezy do břicha, je méně invazivní ve srovnání s běžnou otevřenou operací. Orgány mohou být přístupné bez toho, aby způsobily velké poškození těla. Výsledkem je lepší laparoskopická léčba hrubého střeva.

Průměrná laparoskopická operace tlustého střeva obvykle trvá dvě až tři hodiny, což je podstatně méně než otevřená operace. Je nutná pouze minimální dávka anestetika, která obvykle snižuje riziko komplikací souvisejících s anestetikou. Pooperační trauma se po laparoskopické proceduře snižuje, což vyžaduje méně užívání léků proti bolesti.

Nemocniční pobyt po laparoskopické chirurgii je obvykle jeden až tři dny, přičemž většina pacientů je vyprázdněna po 24 hodinách. Ve většině případů se pacient může pohybovat po krátkém čase po operaci. Navíc rychlejší výdej nemocnice šetří náklady a je lépe pro pacienta z emocionálního hlediska. Další výhody laparoskopické abdominální chirurgie zahrnují rychlejší návrat normální funkce střev a pevnou stravu. Nakonec je pooperační jizvení méně, což je pro mnoho lidí velmi důležité.

Lékaři, kteří provádějí laparoskopickou operaci, často absolvují další trénink. To je proto, že zařízení je složitější než chirurgické nástroje používané v otevřených chirurgických zákrocích. Použité specializované vybavení může také vést k vyšším nákladům na chirurgii. Kromě toho existují nemocnice, které nemají potřebné vybavení pro tento druh chirurgie.

Ne každý je kandidátem na laparoskopickou chirurgii tlustého střeva, včetně pacientů se značnými ložisky tuků mezi orgány nebo kteří jsou náchylní k nadměrnému krvácení. Také pacienti, kteří již měli operaci v břiše, nemusí být vhodnými kandidáty na operaci. To je způsobeno vznikem jizev z předchozí operace, která může zabránit řádnému fungování zařízení.

Existuje celá řada komplikací laparoskopické chirurgie tlustého střeva. Dvě nejčastější jsou nadměrné krvácení a infekce. Kromě toho může omezená pracovní oblast způsobit, že orgány sousedící s dvojtečkou mohou neúmyslně zranit.