Jaké jsou příznaky otravy zinku?

Zinek je velmi hojný prvek, který se v čistém stavu objevuje jako modrozelený bílý kov. Zinek je také vysoce přizpůsobivý a má mnoho použití, včetně povlaku odolného proti korozi, smíchání s jinými kovy a použití v konzervačních přípravcích na dřevo. Malé množství zinku je nezbytné pro vyváženou lidskou stravu. Avšak vystavení více než desetinásobku množství doporučeného zinku může vést k otravě zinku. Otrava zinku může být smrtelná, pokud není zachycena a rychle ošetřena.

U zdravých dospělých osob se denní doporučené množství zinku pohybuje v rozmezí 12 až 15 miligramů. Většina lidí je schopna dosáhnout potřebného množství zinku přirozeně, a to prostřednictvím konzumace potravin, které absorbovaly zinek. Ostatní mohou užívat doplňky stravy, aby zvýšily příjem zinku. Dietní zinek se objevuje ve většině multivitaminů a také jako obyčejná pilulka. Je neobvyklé, že lidé pociťují otravu zinkem kvůli požití dietního zinku, pokud jsou dodržovány doporučení lékaře.

Existují i ​​jiné zdroje zinku, které mohou vést k otravě zinku. Pracovníci v továrnách, která používají zinek nebo slitiny zinku, jsou často vystaveni vysokým hladinám zinku. Úřad pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (OSHA) ve Spojených státech upravuje množství osob zinku, které mohou být vystaveny na pracovišti. Místa, která jsou kontaminována, často obsahují zinek, který proniká do půdy a může také kontaminovat pitnou vodu.

Zinek je střevní dráždivý účinek a první známkou otravy zinkem je obvykle střevní potíže. To zahrnuje zvracení, žaludeční křeče, průjem a nevolnost. Další příznaky otravy zinkem jsou nízký krevní tlak, retence moči, žloutenka, záchvaty, bolest kloubů, horečka, kašel a kovová chuť v ústech. Pokud se objeví tyto příznaky a existuje podezření na expozici zinku, postižená osoba by měla dostat hodně mléka nebo vody a odvézt do nemocnice. Centra pro kontrolu toxikologických otrav může dát doporučení do nemocnice spolu s dalšími návrhy, jak pacienta uklidnit.

Zinek se považuje za těžký kov, což znamená, že je hustý a že relativně nízké koncentrace prvku v těle mohou vést k otravě těžkými kovy. Příznaky otravy zinkem jsou podobné ostatním typům otravy těžkými kovy. Z tohoto důvodu by měla být lékařskému personálu oznámena expozice jakémukoli druhu těžkého kovu.

Pokud se ponechá neošetřená, nebo pokud pokračuje vysoká expozice, otravy zinkem mohou být smrtelné. Vystavení nezdravým hladinám zinku by mělo být omezeno pro všechny věkové skupiny. Rodiče by měli udržovat doplňky zinku mimo dosah dětí a také udržovat své děti mimo kontaminovanou půdu a vodu. Jiní dospělí by si měli být vědomi pracovního prostředí a měli by dodržovat lékařské doporučení týkající se doplňků zinku. Pokud žijete v kontaminované oblasti, je třeba použít filtrovanou vodu a vyvarovat se poruch půdy.