Jaké jsou příznaky hamartomu prsu?

Nejpravděpodobnějším příznakem prsního hamartomu je zkreslení tvaru nebo pocitu prsu, ale to může být pouze tehdy, je-li hamartom poměrně velký. Obecně platí, že hamartomy prsu neobsahují příznaky, které mohou složitou diagnózu bez použití mamografie nebo rentgenového vyšetření. Jiné možné příznaky hamartomu prsu zahrnují zčervenání kůže kolem prsu, viditelné léze, krvavé propuštění nebo změnu vzhledu bradavky a pauzu kolem podpaží.

Hamartomy jsou obecně benigní léze, k nimž dochází, když orgán vyrůstá špatně. Mohou se vyskytovat v různých částech těla, jako je mozek, hrudník, prsa, játra a kůže. Hamartomy mohou nastat v důsledku jiných stavů, jako je tuberózní skleróza a Cowdenova nemoc. Pokud má pacient několik benigních hamartomů, může to svědčit o Proteusově syndromu, což je stav, který John Merrick trpěl v The Elephant Man.

Prsní hamartom může mít malý nebo žádný příznak, takže detekce může být často velmi obtížná. Celkově jsou hamartomy prsu častější u žen starších 35 let, jsou však stále zcela neobvyklé. Nejpravděpodobnějším příznakem je změna tvaru nebo pocitu prsu, ale to může být stále nepostřehnutelné. Pokud prsní hamartom způsobil zkreslení tvaru prsu, pravděpodobně to znamená, že hrudka je poměrně velká. Většina hamartomů prsu je zjištěna pouze tehdy, když pacient obdrží mamografii nebo rentgenový paprsek z jiného důvodu.

Jiné, méně časté příznaky hamartomu prsu mohou zahrnovat viditelné léze, zarudnutí nebo zduření kůže, krvavý výtok z bradavky, změnu vzhledu bradavky a otok podpaží. Tyto příznaky jsou méně časté a obecně závisí na přesném umístění hamartomu. Některé z těchto příznaků mohou snadno zmizet, i když jsou přítomny. Například kožní léze způsobené hamartomem prsu mohou být často mylně označeny za narození.

Diagnóza hamartomu prsu je silně závislá na mamografickém vyšetření, ale chirurgie je často povinna definitivně určit povahu hrudníku. Chcete-li zacházet s tímto stavem, bude hrudka odstraněna. Navíc jakékoli zkreslení tvaru prsu bude v průběhu operace korigováno. Pravděpodobnost každé ženy, která má hamartom prsu, je velmi nízká, mezi nimi je 0,1 až 0,7 procent žen, ale mohou mít v sobě rakovinové buňky. Každý pacient, který má příznaky prsního hamartomu, by se měl poradit s lékařem.