Co způsobuje zduření hrtanu?

Řada stavů může způsobit oteklý hrtan, který se pohybuje od infekce v hrtanu až po vystavení dráždivým výparům a kouři. Lidé s otoky hrtanu často prožívají problémy, jako je zlomyslný, chraplavý hlas a potíže s polykáním. Specialista na ucho, nos a krk může pacienta vyhodnotit, aby zjistil příčinu otoku a poskytl informace o možnostech léčby. Lidé možná budou muset hledat léčbu otokového hrtanu, protože to může znamenat vážný problém.

Zánět způsobený kmenem hlasivky, jak je vidět u lidí jako roztleskávačky a zpěváci, může být potenciální příčinou zduření hrtanu, stejně jako infekce virem a bakteriemi. Růst jako uzliny, polypy a jizva podél vokálních záhybů mohou všechny přispívat k podráždění a otoku. Další možnou příčinou je vdechování dráždivých látek, jako jsou výpary barvy, kouř s množstvím částic nebo inhalátor pro pohonné látky používané pro inhalační léky.

Rakovina je dalším potenciálním důvodem pro vznik otoku hrtanu. Lidé s rakovinou hrtanu mohou také zaznamenat otok kolem lymfatických uzlin a mohou vyvolat krvavý kašel a potíže s mluvením. Stav, známý jako laryngofaryngeální refluxní choroba, kde se žaludeční kyselina podepíše do hrtanu, je také známou příčinou zduření hrtanu a může vést k nepohodlí při polykání spolu s obtížemi mluvení.

Pokud si pacient všimne mírného otoku, pít hodně tekutin a odpočinek, problém může vyřešit během několika dní. Pokud opuch přetrvává, zhoršuje se nebo je doprovázen vývojem nových příznaků, doporučuje se vyhledat léčbu otokového hrtanu. Lékař může provést fyzickou prohlídku a přezkoumat anamnézu pacienta tak, aby shromáždil diagnostické stopy a pomocí těchto informací získal diagnózu.

Možnosti léčby mohou zahrnovat léky, odpočinek, vokální cvičení s trenérem a operaci, v závislosti na specifikach pacienta. Je důležité pečlivě dodržovat pokyny pro léčbu, zejména pokud jde o odpočinek. Mnoho pacientů může hřadit hrtany příliš brzy po úrazech a nemocech tím, že mluví a zpívá, což způsobuje úbytek jejich léčení. Dokonce i v případě, že se pacient cítí dobře, je rozumné získat lékaře před použitím hlasu, aby se omezil potenciál opakovaného zánětu v hrtanu. Pacient, který má v minulosti oteklý hrtan a zpívá nebo se jinak spoléhá na hlas, aby se živil, může také chtít zvážit práci s patologem jazyka řeči během oživení, aby se omezilo riziko znovuzískání.