Co způsobuje noční křeče nohou?

Lidé obvykle spojují křeče v nohách s termínem “charley-horse”, což jsou bolestivé pocity napjatosti a napětí ve svalech nohy. Existují tři primární oblasti, kde se mohou objevit nepohodlí cramping. Jedná se o tele, nohu a stehno. Noční křeče v nohou jsou bolesti svalů, které se vyskytují v noci, kdy člověk spí, což způsobuje poruchy spánku, které mohou nakonec zničit dobrý spánek.

Přestože se mohou vyskytnout současně s jinými poruchami spánku, noční křeče v nohách nemají příčinnou souvislost s žádnými známými zdravotními poruchami. Ovlivňují převážně starší a těhotné ženy, dvě skupiny, které mají relativně slabý krevní oběh v končetinách. O krok dále se objevují noční křeče nohou ve středním věku a starších populacích, i když mohou postihnout jednotlivce všech věkových skupin.

Důvod, proč člověk může dostat noční křeče v noze, je proto, že nepije dostatek vody. Voda je důležitá pro přepravu vitamínů, minerálů a dalších látek v celém těle. Hydratace není stejná, když pijete kofein nebo alkohol, protože jsou diuretiky a nakonec dehydratují osobu ještě dále. Sval potřebuje hydrataci k správnému fungování, bez toho, aby se vyskytla křeče. To je důvod, proč sportovci, kteří nenaplňují svou vodu ztracenou ze sportů a cvičení, skončí s charley-koněm. Podobně nízké přísun vody v jinak sedavé osobě může v průběhu spánku způsobit svaly.

Dalším důvodem pro noční křeče v nohou jsou minerální nedostatky. Nízké hladiny vápníku, draslíku a hořčíku jsou uvedeny jako kauzální faktory nočních křečích v nohou. Zatímco všichni se nacházejí ve věcech, které jeme, některé potraviny při zpracování nebo rafinování ztrácejí minerální hladiny. Například téměř 85% hořčíku v zrnech je ztraceno při jemném mletí.

Deficit vápníku je také zodpovědný za třesení svalů a záškoláctví v noci a může vést k nočním křečemi nohou. Ovšem mléko a jiné mléčné výrobky nevytvářejí účinné zdroje náhrady vápníku kvůli jejich hladině fosforu. Přípravek obsahující fosfor obsahující vápník je možná nejlepší alternativa. Další minerál, který je snadno vyčerpaný, je draslík, který je nejdůležitějším minerálem, pokud jde o svalovou aktivitu, který slouží jako elektrolyt v těle a pomáhá vyrovnávat tělesné tekutiny. Rovněž hraje zásadní roli ve svalové kontrole a působí jako faktor v budování svalů.

Pro boj s nočními křečemi na noze je několik kritérií, které je třeba zkontrolovat. Ujistěte se, že váš příjem vápníku, draslíku a hořčíku je v dostatečném množství. Potraviny bohaté na draslík ve vaší stravě by měly zahrnovat banány, rajčata, brambory, brokolici, meloun a citrusové plody. Také zkuste odstranit nebo snížit kofein a cukr z denního režimu. Zkontrolujte, zda jste správně hydratováni pitím až do doporučených osm sklenic vody denně.

A konečně, zmírnění jakéhokoliv současného nepohodlí s lokální masáží, pohybem nebo teplem vám pomůže vyhnout se nočním křečemi na nohou. Pro masáž utřete místo napětí v kruhovém rytmu, abyste uvolnili svalové napětí pod kůží. Protáhněte lýtkové svaly tím, že přidržujete prsty, přitáhnete je směrem k koleno a rovnou vyčníváte nohu. Tímto vyčerpáte úsek reflexe, než půjdete do postele. Pokud bolest přetrvává, aplikujte tepelný kompresní přípravek asi na 10 minut nebo si dejte teplou koupel nebo sprchu.