Co způsobuje alergii na arašídy?

Alergie na arašídy je jednou z nejzávažnějších alergií a odhaduje se, že se každoročně podílí až na 80% fatálních nebo téměř smrtelných alergických reakcí. Pouze ve Spojených státech má 1,5 milionu lidí arašídovou alergii a tato míra je lezení, stejně jako v jiných zemích prvního světa. Přesná příčina alergie není známa, i když biologický proces, který vyvolává alergickou reakci, je dobře znám. Bez ohledu na to, co to způsobuje, alergie na arašídy může být smrtelné pro trpícího, lidé by měli respektovat ty, kteří říkají, že jsou alergičtí na arašídy a snaží se být svedomit kolem nich, někdy dokonce být dotčen někým, kdo zpracoval arašídy stimulovat reakce.

Stejně jako u jiných alergií je arašídová alergie abnormální reakcí imunitního systému. Tělo rozhodne, že bílkoviny arašídové obsahují imunologickou hrozbu a generuje imunoglobulin E (IgE), protilátku, aby bojoval s arašídy při příštím spuštění v těle. Někdy trvá několikanásobné vystavení arašídům vývoji IgE. Když někdo s tímto druhem alergie jí arašídy, spouští tvorbu histaminů v těle, aby bojovali proti arašídům, což způsobilo alergickou reakci.

S mírnou alergií na arašídy, někdy diferencovanou jako nesnášenlivost, spotřebu arašíd může být doprovázena střevní strach a popálení srdce. V případě závažné alergie se oběť může vyvinout v ústech, kožních vyrážkách, potížích s dýcháním, urychlenou srdeční frekvenci a v extrémním případě anafylaxi, což je stav bezvědomí, který může rychle vést k kómatu. Pacient musí být okamžitě léčen epinefrinem, aby potlačil odpověď imunitního systému, což je důvod, proč mnoho lidí s těžkými alergiemi nese alergie.

Studie ukázaly, že malé děti mají větší pravděpodobnost výskytu alergií na arašídy než dospělí. Pokud dítě není vystaveno arašídům před čtyřmi lety, je vysoce pravděpodobné, že on nebo ona nebude mít alergii. V některých případech děti také vyrostly z alergií na arašídy, i když by to mělo být určeno lékařem. Rodinná anamnéza je hlavním rizikovým faktorem, děti rodičů, kteří jsou alergičtí na arašídy, jsou často alergičtí.

Pokud někdo podezírá alergii na arašídy, testování alergie může být provedeno, aby se potvrdilo. Pacienti mohou podstoupit testy kůže, které přímo vkládají bílkoviny pod kůži, což způsobuje vyrážku, pokud je osoba alergická. Krevní test lze také použít k vyhledání IgE v krvi.

Rostoucí výskyt alergie na arašídy v zemích prvního světa vedl lékaři k podezření, že lidé mohou změnit svůj imunitní systém tím, že odstraní nemoci a udržují své prostředí příliš čisté. Absence hrozeb v přirozeném prostředí imunitního systému může vést k tomu, že dělají zvláštní věci, jako je vývoj nežádoucích reakcí na běžné potraviny. Kromě toho může těžké použití arašídových výrobků v potravinách přispívat k problému. Je těžké vyhnout se vystavování mladých dětí výrobkům na arašídy, které se nacházejí téměř všude – v olejích, ve většině zpracovaných potravin, v přípravcích na péči o pokožku a v některých plastových prostředcích mezi mnoha dalšími výrobky.