Co se stane s děloze během počátku těhotenství?

Děloha prochází rychlými změnami během ranného těhotenství. Změny zahrnují růst a zvýšený průtok krve k podpoře rostoucího embrya. Tyto změny jsou zodpovědné za některé z běžných příznaků prvního těhotenství.

U žen, které nejsou a nikdy nebyly těhotné, je děloha o velikosti malé hrušky. Děloha je o něco větší u žen, které byly v minulosti těhotné nebo jsou v současné době těhotné. To se vejde do pánve a je chráněno veřejnou kostí. Do konce těhotenství se zvýší na zhruba 1000 násobek jeho obvyklé velikosti. Děloha je tvořena z hladkého svalového tkaniva lemovaného žlázami.

Jedna změna dělohy během ranného těhotenství je velikost. Již třetí týden těhotenství nebo týdenní gestace začíná růst dělohy. Tento růst snižuje tlak na močový měchýř a způsobuje častější močení. Růst dělohy může také způsobit křeče, podobně jako v průběhu menstruace. Závažné křeče, zejména v případě bolesti zad a stále silnější krvácení, mohou signalizovat potrat.

Děloha během počátku těhotenství získává více cév. To umožňuje výživu přejít na dítě a placentu. Také se zvyšuje tok krve ve stávajících krevních cévách. Elastická tkáň v děložních stěnách se také zvyšuje.

Svalová vlákna, která tvoří dělohu, změkčují díky účinkům hormonů estradiol a progesteron. Tato změna dělohy během ranného těhotenství umožňuje další růst. To také umožňuje větší smluvní závazek, který je později zapotřebí k vyloučení plodu.

Ligamenty, které podporují růst dělohy. Rovněž se zvyšují v průměru. To je někdy pociťováno jako ostré bolesti v dolní části břicha.

Mírné “tréninkové” kontrakce, nazývané kontrakce Braxton Hicks, začínají již v šestém týdnu těhotenství. Toto působení dělohy během počátečního těhotenství se nedá pociťovat až později v těhotenství a může způsobit falešnou práci. Tyto kontrakce jsou důležité pro přípravu děložního svalu pro práci.

Žlázy dělohy zvyšují sekreci. Ty tvoří hlenovou zátku v děložním čípku, otevření dělohy. Toto vytváření hlenu zabraňuje vstupu bakterií do dělohy z pochvy. Vylučuje se několik týdnů před porodem.

Někdy je při těhotenství objevena nezdravá nebo abnormální děloha. Pokud došlo k předchozí chirurgii dělohy, mohou se vyvinout sraženiny. Může se jednat o extrémní bolest při růstu dělohy. V průběhu ultrazvukové vyšetření mohou být objeveny fibroidy, které jsou benigní nádory dělohy. Během těhotenství obvykle nepředstavují problémy, ale je třeba je pozorně sledovat.