Co jsou stehenní křeče?

Svalové křeče jsou bolestivé kontrakce jednoho nebo více svalů na stehně. Jsou nedobrovolní do té míry, že se stávají samy o sobě, obvykle jako reakce na nějaké zranění nebo napětí nebo potenciálně i na nějakou chemickou nerovnováhu. Intenzita se liší podle okolností. Ve většině případů zmizí křeče samy o sobě během několika minut, přestože posunutí, protahování a změna polohy může často přinést úlevu rychleji. Lidé, kteří prožívají časté křeče, jsou často povzbuzováni, aby se podrobili lékařské prohlídce, aby se dostali k kořenu problému a aby našli více personalizované způsoby prevence budoucích výskytů.

Lidské stehno je tvořeno třemi primárními svalovými skupinami. Největší jsou kvadricepsy, které jsou skupinou čtyř vzájemně propojených svalů, které poskytují energii většině nohou. Vnitřní stehenní svaly, známé také jako adduktory, poskytují stabilitu a pevnost, a hamstringy, které běží dolů po zadní straně stehna a poskytují pružnost a zvedání. Křeče mohou narazit na některé nebo všechny ty najednou.

Dehydratace a těžké cvičení vedoucí k svalové únavě jsou dvěma hlavními příčinami stehenních křečí u jinak zdravých lidí. Svaly závisí na konstantní rovnováze energie a hydrataci, a když tyto věci chybí, svalové tkáně mohou být více náchylné ke zkroucení nebo zachycení. Minerální nedostatky jsou také běžnými příčinami. Vápník, hořčík a draslík jsou nezbytné pro optimální výkon svalů, ale svaly nejsou jedinými částmi těla, které tyto věci potřebují. Když člověk nedostává dost, jeho tělo často odvádí nedostatečné zdroje do nejkritičtějších částí těla – mozku, srdce a orgánů, například – a mimo svaly.

Nadváha může být také faktorem a těžké lidi mají větší pravděpodobnost, že budou mít pravidelné křeče ve stehně, než jsou ti, kteří jsou menší. Těhotné ženy jsou také z tohoto důvodu zvýšené. Stehna podporují většinu tělesné hmotnosti, takže v prvních dnech přírůstku hmotnosti často křeče při přizpůsobení změněného zatížení.

Bolest je nejběžnějším příznakem. Křeče jsou často tak okamžitě bolestivé, že člověk musí přestat vážit na postiženou nohu a může také potřebovat sedět nebo změnit pozici. Sval se může také cítit pevně a pevně na dotek. Ve většině případů křeče v stehnech trvají jen několik minut. Obvykle se vyřeší samostatně a většina lidí nevyžaduje lékařskou péči, ale občas může být potřeba navštívit lékaře nebo jiného poskytovatele zdravotní péče. Například, jestliže je bolest těžká a je doprovázena otokem nebo citlivostí stehna, obvykle se doporučuje lékařská péče.

Lékaři obvykle začínají tím, že objednávají krevní práce, aby vyloučili nedostatek minerálů. Kompletní fyzický stav spolu s anamnézou bude pravděpodobně proveden. V extrémních případech může být nařízeno rentgenové nebo jiné zobrazovací skenování, které určuje, zda jsou v kostech nebo svalových buňkách abnormality, které mohou způsobit bolest.

Jedna z nejlepších věcí, které je třeba udělat pro zmírnění bolesti a tlaku, je natažení nohy. Otočné úseky, které posunují hmotnost těla, jsou často nejúčinnější. Ačkoli to může být bolestivé roztažení na první, tyto druhy cílených cvičení obvykle pomůže svalu. Jemné zasílání stehna na několik minut může také fungovat. Odborníci často doporučují používat teplý komprese nebo teplou lázeň, která může pomoci uvolnit svaly a zmírnit bolest. Tyto techniky jsou často obzvláště užitečné pro křeče, které se zdají opakovat nebo se stále vracejí.

Často je možné zabránit tomu, aby se někdy objevily stepy, ačkoli to často trvá trochu plánování a péče o sebe. Jedna z nejdůležitějších věcí, které mohou lidé udělat, je zajistit, aby dostali dostatek vody, protože dehydratace je jednou z hlavních příčin svalových křečí obecně. Příjem vody je zvláště důležitý během teplejších letních měsíců a pro osoby, které cvičí a často se potají, a také pro ty, kteří jedí spoustu slaných pokrmů.

Ujistěte se, že se roztažení před cvičením, jako je běh nebo chůze, může pomoci také. Většina odborníků doporučuje protahovat přední část stehna tím, že vytáhne patu nohy až k hýždě a poté se přidrží 20 až 30 sekund. Pravidelný pohyb nohy je také důležitý. Lidé, kteří jsou na svých nohách hodně, jsou často povzbuzováni, aby se vyhnuli stálému pobytu příliš dlouho, což může mít vliv na rychlé přestávky na procházce nebo na protahování.