Jaké jsou vedlejší účinky mukolytiků?

Předepsané lékaři pro různé choroby dýchacího systému, mukolytika obecně dělají hlen v plicích tenčí a méně lepkavý. Hlien je při léčení často léčen rychleji, proto jsou z těla odstraněny tekutiny, které jsou potenciálně škodlivé pro plíce. Nejčastěji se netýkají bezpečnosti mukolytiků, někteří však produkují více hlenu, když je užívají. Jiní mohou mít v žaludku podrážděný nebo podrážděný dýchací systém.

Mezi nejzávažnější vedlejší účinky mukolytiků patří potíže s dýcháním a utahování průdušek dýchacích cest. Jeden je obvykle doporučeno kontaktovat lékaře, pokud se tyto problémy objeví, zatímco ospalost, nevolnost a horečka jsou někdy možné. Zvyklý žaludek je obvykle nejčastější nežádoucí účinek. Někteří lidé také dostanou výtok z nosu, bolest v krku nebo kašel z mukolytiků nebo mají na kůži pocit mrzutosti.

Kožní vyrážka se může vyvine z užívání těchto léků a tento druh vedlejšího účinku se někdy vyskytuje, když se lék na dýchací systém užívá s jinými léčivy, jako je jodovaný glycerol. Obecně se nedoporučuje užívat mukolytiku déle než 12 měsíců, dlouhodobé užívání může způsobit snížení funkce štítné žlázy. Zatímco žádné studie neprokázaly žádné škodlivé účinky, těhotné ženy by se měly obecně poradit s lékařem, pokud plánují užívání těchto typů léků.

Dávkování se často liší v závislosti na pacientovi a jeho stavu. Obvykle je důležité dodržovat předpis, zatímco vynechaná dávka může být provedena, jakmile si ji pamatujete. Zdvojnásobení dávek nebo změny schémat obvykle není nutné, pokud lékař nepomůže. Mukolytika by se obecně neměla mísit s jinými inhalačními léčivy dýchacích cest, obvykle pomáhají při nadměrném hlenu, výzkum však nezjistil, zda léky zvyšují kapacitu plic pro osoby s poruchami chronické obstrukční plicní nemoci (COPD).

Tyto léky se někdy používají v případech, kdy se hlien produkuje ve velkém množství, jako je například chronická bronchitida a CHOPN. Lze jej také předepisovat, aby pomohl léčit cystickou fibrózu. Jiné použití někdy zahrnuje rozpuštění nadbytečného hlenu ve střevech, zatímco lidé s tracheostomií, kteří dostávají anestezie během chirurgie hrudníku a podstupují průduškové testy, často těží. Kromě léčení dýchacího systému a střevního traktu jsou tyto léky někdy předepsány i pro těžkou suchost v očích.