Jaké jsou tamoxifeny pro muže?

Zatímco estrogen je často hormon více spojený se ženami, existuje několik důvodů, proč tamoxifen, lék používaný k blokování účinků estrogenu, může být použit k léčbě mužů. Muži, kteří dostávají rakovinu prsu, jsou často léčeni přípravkem tamoxifen. Může být také užitečné zastavit nebo zvrátit stav nazývaný gynekomastie, kdy rostou prsní tkáně dospívajících chlapců nebo mužů a někdy se stávají nepříjemnými. Dalším použitím je tamoxifen pro muže, kteří užívají anabolické steroidy, aby zablokovali velké množství estrogenu produkovaného jejich tělem, jakmile přestanou užívat.

Jedním z primárních použití tamoxifenu u mužů je léčba rakoviny prsu. Zatímco tento typ rakoviny je u mužů poměrně vzácný, typ, který většina mužů dostává, zahrnuje nádory, které jsou pozitivní vůči estrogenním receptorům, což znamená, že estrogen podporuje jejich růst. Vzhledem k tomu, že tamoxifen je selektivní modulátor estrogenového receptoru nebo SERM, pomáhá udržet estrogen vázaný na proteiny na těchto nádorech a tudíž inhibuje jejich růst. Může být použita v situacích, kdy je rakovina v počáteční fázi, a také v případě, že pokročila a metastázovala do jiných částí těla.

Lékaři také užívají tamoxifen u mužů trpících gynekomastií, kde se prsa zvětšují a často se bojí nebo jsou citlivé. Tento stav se může vyskytnout u kluků během puberty nebo dospělých a může být výsledkem řady příčin, včetně normálních posunů hormonů puberty, užívání určitých léků nebo léčby jiných stavů, jako je například rakovina prostaty a HIV / AIDS. Příčina může také být prostě neznámá. Ačkoli gynekomastie může u dospívajících chlapců vyřešit sama o sobě nebo může zmizet, když se vyskytnou zdravotní potíže nebo přestanou léky, může to vyžadovat léčbu, pokud přetrvává po dlouhou dobu nebo se stává příliš nepříjemným nebo trapným pro pacienta. Toto je místo, kde může být léčba tamoxifenem užitečná, ačkoli by měla být přijata poměrně brzy po tom, co gynekomastie nastoupí, protože to obvykle není užitečné, pokud je podmínka přítomna po dobu jednoho roku nebo déle.

Další možné použití tamoxifenu u mužů zastavuje určité negativní účinky anabolických steroidů. Kulturisti a další sportovci, kteří užívají steroidy ke zlepšení výkonu, potlačují produkci hormonu androgenu a jejich tělo může kompenzovat nadměrným produkcí estrogenu. To může vést k gynekomastii a jiným negativním účinkům, které tamoxifen pomůže blokovat.