Co způsobuje zvětšení varlat?

Rozšířené varlata může být důvodem k velkým obavám u mužů, kteří mají tento příznak. Naštěstí většina příčin rozšíření nepředstavuje vážný zdravotní stav. Některé z častějších příčin rozšíření varlat zahrnují epididymitidu, orchitidu nebo varikokélu. V některých případech může dojít k zduření varlat kvůli nádoru, i když je to relativně vzácné.

Epididymitida je zdravotní stav charakterizovaný zánětem trubice, která vede k vajíčkům z varlat. Tento typ zánětu je obvykle způsoben bakteriální infekcí. Kromě zvětšeného varlat, příznaky často zahrnují bolest, horečku a krev v spermatu. Léčba epididymitidy obecně zahrnuje použití antibiotik s předepsaným účinkem. Léky proti bolesti, ledové balíčky a odpočinek na lůžku mohou také pomoci při hojení.

Orchitida se týká zánětu zahrnujícího jedno nebo oba varlata a je nejčastěji způsoben stejným virem, který způsobuje příušnici. Bakteriální infekce, včetně některých pohlavně přenosných chorob, mohou také vést k tomuto stavu. Bolest, horečka a nevolnost se často vyskytují spolu s alespoň jedním zvětšeným varletem. Obyčejné léčebné možnosti jsou volně prodejné nebo léky na předpis, stejně jako odpočinek na lůžku a aplikace balení na ledu. Další léky mohou být předepsány v závislosti na tom, zda je tento stav způsoben virem nebo bakteriální infekcí.

Varikokéla je další potenciální příčinou rozšíření varlat. Jedná se o stav, který zahrnuje rozšíření nebo rozšíření žil lokalizovaných v šourku, vaku, který drží varlata. Varikokéla se často rozvíjí během puberty a může způsobit nízkou produkci spermií. Bolest nebo nepohodlí spojená s tímto stavem se často ulehčí při ležení. Léčba může někdy zahrnovat chirurgickou opravu, i když většina varikokulů zmizí sama bez jakéhokoliv druhu léčby.

V některých případech se může zvětšit rozšířené varlata kvůli přítomnosti nádoru. Když se jedná o případy, je často přítomen kus, který může být viděn nebo cítil. Rakovina varlat je poměrně vzácná a většina nádorů v této oblasti těla je benigní. Dokonce i když nádor je rakovinný, včasná diagnóza a léčba často vede k vynikající prognóze pro pacienta. Jakýkoli zánět zahrnující jedno nebo oba varlata by měl vždy být hodnocen lékařem, aby se vyloučily závažné zdravotní stavy a zajistila se správná léčba.