Co způsobuje bílý jazyk a bolest v krku?

Existuje mnoho příčin bílého jazyka a bolestí v krku a mohou zahrnovat podmínky od závislostí na nikotinu až po leukoplakii, což způsobuje nadměrný růst ústních buněk. Nejčastěji jsou však tyto příznaky způsobeny problémem s houbami, bakteriemi nebo virem. V závislosti na příčině může být člověk schopen léčit s nápravami v domácnosti nebo může potřebovat lékaře.

Vzhledem k četným důvodům, které může člověk vyvinout, může být ústní kvasinková infekce nejčastější příčinou bílé řečiště a bolestí v krku. Perorální kvasinková infekce, známá také jako drozd nebo kandidóza, je způsobena nadmutím kvasinkové houby Candida. Droždí je nejvíce převládající u dětí a starších lidí, ale diabetici i lidé s oslabeným imunitním systémem jsou také náchylní k tomu. Obecně zdraví lidé, kteří nosí zubní protézy, užívají antikoncepční pilulky nebo jíst sladké potraviny nebo pijí alkohol, mohou také vyvinout perorální kvasinkové infekce. Často lidé mohou léčit ústní kvasinkové infekce doma jedením jogurtu s živými aktivními kulturami, aby obnovili orální rovnováhu, ale někdy je třeba léky na předpis.

Příklady bakteriálních příčin bílého jazyka a bolestí v krku zahrnují infekci dutin a strep throat, oba jsou obvykle doprovázeny dalšími příznaky. Osoba s infekcí dutin může také zažít nazální kongesce a výtok, post-nosní kapání a bolest či tlak kolem nosu, očí a hlavy. Někdy infekce dutin také přinášejí horečku. Střevní hrdlo také zpravidla přináší horečku, zduřený jazyk a lymfatické uzliny a zarudnutí nebo červené skvrny na mandle a střechu úst. Zatímco tam jsou různé na-domácí prostředky pro sinus infekce a strep throat, oba oba obvykle vyžadují lékařskou péči.

Jak virus viru lidské imunodeficience (HIV), tak syndrom získané imunodeficience (AIDS) mohou způsobit bílé jazyky a bolest v krku. Vzhledem k tomu, že kvasinkové infekce jsou běžné u lidí s HIV nebo AIDS, povrchová příčina je často houbová. Základní příčinou je přítomnost viru. Ani HIV, ani AIDS nemohou být vyléčeny, ačkoli vývoj HIV může být někdy zabráněn, pokud je uloven do 72 hodin po expozici. Přesto symptomy, které doprovázejí perorální infekci kvasinek, mohou být léčeny většinou stejným způsobem jako jakákoli další epizoda drozd.