Co potřebuji vědět o mých žaludcích?

Podšívka žaludku je spíše unikátní anatomická vlastnost. Žaludek je v podstatě zvětšená oblast střev, která se mění na vak, který obsahuje kyseliny a další látky, které lidem pomáhají trávit stravu. Žaludeční výstelka je zodpovědná za vylučování látek používaných při trávení a za ochranu zbytku těla před vysoce kyselým žaludkem. Pokud se něco pokazí se žaludeční výstelkou, může to způsobit vážné zdravotní potíže.

Někteří lidé jsou překvapeni, když zjistili, že podšívka žaludku je ve skutečnosti velmi vrásčitá v řadě struktur známých jako pražcové záhyby. Jak žaludek vyplní, tyto záhyby zploštěly, což umožnilo rozšíření žaludku. Rugální záhyby umožňují, aby žaludek byl pružný a udržoval ho tak silný, aby se neroztrhlo, ačkoli jestliže někdo jedí dostatek jídla, je ve skutečnosti možné způsobit zlomení žaludku, velmi nežádoucí stav věcí.

Žaludeční výstelka má řadu typů epiteliálních buněk rozdělených podle typu. Slizniční buňky vytvářejí hlen, který se nachází mezi žaludkem a kyselinami žaludku a vytváří tak ochrannou vrstvu. Parietal prodává sekretovanou kyselinu, zatímco hlavní buňky tvoří enzymy používané při trávení a G buňky tvoří gastrin, hormon. Povrch žaludku je pokryta řadou drobných jám, které se vyvíjejí do žláz a vypadají jako zvětšená jako voština.

Řada chorob může zahrnovat žaludeční výstelku. Stejně jako u jiných buněk mohou epiteliální buňky v žaludku být rakovinné, což způsobuje rozvoj rakoviny žaludku. Žaludeční výstelka se může také zanícit v stavu známém jako gastritida nebo vředy. Gastritida a žaludeční vředy mohou být způsobeny infekcí a dieta. Tyto stavy jsou doprovázeny bolestí, neboť jemná žaludeční výstelka se podráždí drsnou kyselinou v žaludku a mnoho lidí zažívá zvracení, kyselé refluxní choroby, pálení žáhy a další gastrointestinální problémy při poškození žaludku.

Pokud je poškození žaludeční výstelky těžké, může být nezbytné provést operaci k odstranění poškozeného místa a vytvoření bypassu, který umožní žaludku fungovat co nejpoužívaněji. V jiných případech je možné, aby žaludeční výstelka se sama uzdravila pomocí léčiv, aby se žaludek méně kyselý, výživové doplňky podporující hojení a změny ve stravovacích návycích, jako je například zdržování se od kávy a kyselých potravin, jako jsou rajčata a pomerančový džus.