Co je obstrukce střev?

Střevní blokáda, která narušuje průchod trávicího obsahu, je známá jako obstrukce střev. Také známý jako střevní blokáda, může tento stav částečně nebo úplně záviset na jeho původu. Léčba obstrukce závisí na příčině a rozsahu stavu a obecně vyžaduje hospitalizaci. Existují vážná rizika spojená s obstrukcí střev, takže jedinci, kteří mají příznaky, by měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, aby se zabránilo zhoršení příznaků nebo potenciálně život ohrožujících komplikací.

Vývoj obstrukce střev může nastat jedním ze dvou způsobů a projevuje se buď jako částečná nebo úplná blokáda. V případech, kdy je střeva blokována nějakým typem hmotné hmoty, má tento stav mechanickou příčinu. Pokud je obstrukce způsobena poškozením funkce střeva a ne zanedbáním struktury, považuje se vznik blokády za způsobený paralytickým ileusem.

Mechanická příčina, známá také jako mechanická obstrukce, může pocházet buď z malého nebo tlustého střeva. Nejčastějším projevem mechanické obstrukce dochází v tenkém střevě a může pocházet z kýly, nádoru nebo jizvy. Mechanické obstrukce tlustého střeva jsou poměrně neobvyklé. Několik situací může přispět k rozvoji obstrukce tlustého střeva a může zahrnovat napadené výkaly, žlučové kameny a strikturu nebo zúžení střeva.

Bloky střev, které pocházejí z paralytického ileu, také známého jako pseudo-obstrukce, zahrnují selhání tlustého střeva, aby správně fungovalo bez fyzické překážky. Při přítomnosti paralytického ileu může být pohyb střeva pomalý nebo neexistuje, což vede k narušení trávicího ústrojí. Ve většině případů se paralytický ileus projevuje jako pooperační stav spojený s operací břicha. Mezi další faktory, které mohou přispět k rozvoji tohoto dočasného stavu, patří onemocnění plic nebo ledvin, užívání určitých léků na předpis a nedostatek draslíku.

Jedinci, kteří vyvinou střevní obstrukci, mohou zaznamenat řadu příznaků, včetně pravidelných křečí v břiše a chronické zácpy. Rozptýlení břicha a citlivost mohou být také znaky střevní obstrukce. Další příznaky mohou zahrnovat symptomy podobné chřipce, jako je horečka, nevolnost a zvracení. Ti, kteří prožívají některý z těchto příznaků, by měli vyhledat lékařskou pomoc, aby se zabránilo zhoršení příznaků nebo výskytu komplikací.

Před potvrzením diagnózy může lékař položit několik otázek týkajících se typů příznaků, které jedinec prožívá, a to i tehdy, když se poprvé objevily příznaky. Může být provedena kompletní anamnéza a bylo provedeno fyzické vyšetření k předběžnému posouzení celkového zdravotního stavu a kontrole jakéhokoli břicha nebo nepohodlí. K potvrzení diagnózy lze provést další testy, včetně počítačové tomografie (CT), ultrazvuku nebo rentgenu. Imagingové testování se používá k vyhodnocení povahy a rozsahu zablokování.

Léčba obstrukce obvykle vyžaduje hospitalizaci, aby stabilizovala stav jednotlivce. Mohou být zavedeny rutinní kroky, jako je umísťování katétru do močového měchýře a nasogastrické (NG) trubice, která napomáhá intestinálnímu dekompresnímu procesu. Léčba je zcela závislá na příčině stavu jednotlivce. Osoby s diagnózou mechanické obstrukce a neodpovídající léčbě mohou vyžadovat chirurgický zákrok k odstranění překážky. Pokud je jedinec rozhodnut, že má úplnou obstrukci, je jeho stav považován za lékařskou mimořádnou situaci, která vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok ke zmírnění zablokování a obnovení správné funkce střev.

Pokud je obstrukce střeva neopracovaná, může to vést k závažným, život ohrožujícím komplikacím. Snížená střevní funkce může způsobit dehydratace, šok a selhání ledvin. Intestinální blokáda může také snížit přívod krve do postiženého střevního tkáně, což způsobí umrtvení hladomoru, což je stav známý jako nekróza. Důsledkem nekrózy střev je vývoj peritonitidy, která je důsledkem perforace nebo slzení ve střevní stěně způsobené uhynulou tkání.

Peritonitida je závažný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou péči a může vést k úmrtí, pokud nebude ignorován. U jedinců s peritonitidou se mohou vyskytnout podobné příznaky, které souvisejí s obstrukcí střeva, včetně nevolnosti, bolesti břicha a distenze a chronické zácpy. Když je peritonitida ponechána neléčeně, může se jednat o šok a prožít příznaky, které zahrnují dilataci žáků, oslabený puls a obtížné dýchání. Šok je rovněž považován za lékařskou krizovou situaci vyžadující okamžitou léčbu.

Jedinci, kteří podstoupili jakýkoli druh operace břicha, mohou mít zvýšené riziko vzniku střevní obstrukce v důsledku přítomnosti pooperační tkáně jizvy. Mezi další faktory, které zvyšují riziko jednotlivce při rozvoji obstrukce střev, patří Crohnova nemoc a častá zácpa. Jedinci, kteří byli diagnostikováni s rakovinou spojenou s břichem, mohou také mít zvýšené riziko diagnostiky střevní obstrukce.