Co je koule a zásuvka?

Mnoho různých typů kloubů existuje v lidském těle, ale druh, který umožňuje největší pohyb pohybu, je kulový a hrdlový kloub. Tyto klouby jsou přítomny, kde jedna kost končí s kulovým knoflíkem, který leží v kruhové depresi v jiné kostě. Toto uspořádání teoreticky umožňuje 360 ​​stupňů rotace – jinými slovy úplný kruh. Každé rameno má kulový a hrdlový kloub, kde horní rameno splňuje lopatku. Boky mají také tento typ kloubu na obou stranách, kde se femur setkává s panvovou kostí.

Jak rameno, tak bederní kloub, kromě koule a hrdla, jsou známé jako synoviální klouby. Jedná se o nejběžnější typ kloubů v lidském těle. V synoviálním kloubu nejsou obě kosti spojeny stejným způsobem jako jiné klouby, ale kolem pohyblivých kostí mají další tkáň, aby zajistily mazání a výživu. Na konci každé kosti, kde se dotýká druhé, je vrstva chrupavky, která umožňuje kosti pohybovat se kolem sebe s minimálním třením. Okolo chrupavky je kapalina podobná látka nazývaná synoviální tekutina. To pomáhá při mazání kloubu a pomáhá buněk chrupavky účinně pracovat.

Chrupavka a synoviální tekutina jsou obsaženy v synoviální membráně, která je zase obsažena ve vláknité struktuře nazývané kloubní tobolka. Za kloubem jsou spojky, které drží kosti na místě a svaly a šlachy, které pohybují kosti. Jedná se o základní strukturu každého kulového a hrdlového kloubu.

V některých případech existují nepatrné odchylky. Ramenní kloub například obsahuje malý vak nazývaný burzou, naplněný synoviální tekutinou, který pomáhá mnoha plemenům, kosatům a svalům v rameni, aby se klouzali kolem sebe bez tření. Rovněž působí jako polštář mezi samotným kloubem a blízkými kosti.

Kvůli složitému charakteru kloubních a kloubních kloubů jsou obvykle ty, které jsou nejčastěji vystaveny onemocnění a opotřebení. Chirurgická náhrada boků a ramen není neobvyklé, pokud se klouby opotřebovávají natolik, že způsobují silnou bolest při použití. Jiné nemoci a problémy charakterizované zánětem a / nebo degenerací, jako je artritida, mohou přesně tyto obtíže obtížně ovlivnit, protože jsme na nich závislí na pohybu.