Co dělá lymfatický systém?

Lymfatický systém je síť, která běží po celém lidském těle a má řadu různých funkcí. Poskytování imunitních funkcí jako hlavního cévního těla je primární funkcí lymfatického systému, které tvoří imunitní buňky. Systém také pomáhá odvést tekutiny z tkáně v těle, stejně jako absorbovat tuk a přesunout tento tuk do oběhového systému.

Je nejjednodušší myslet na to, že lymfatický systém je v mnoha ohledech analogický k oběhovému systému. Oba jsou rozsáhlé sítě trubek, které jsou prakticky všude v těle. Ale kde oběhový systém pohybuje krví kolem těla, lymfatický systém pohybuje jasnou tekutinu známou jako lymfa v celém těle.

Lymfačka je plná bílých krvinek, známých také jako lymfocyty, které jsou hlavním nástrojem těla v imunitní odpovědi. Když se plazma uvolní do tkáně, aby pomohla tělu, jsou lymfatické cévy, kde se nakonec odvádí, aby je mohli transportovat z tkáně do hrudního kanálu, kde se vrátí do oběhového systému.

V bodě podél těla v lymfatickém systému jsou malé uzly, známé jako lymfatické uzliny. Tyto lymfatické uzliny jsou plné bílých krvinek a působí jako cévy pro odfiltrování cizích látek. Když tělo bojuje s nemocí, počet bílých krvinek se dramaticky zvyšuje, aby pomohl bojovat s virem nebo bakteriemi a bílé krvinky se shromažďují v mízních uzlinách. To je důvod, proč lymfatické uzliny mohou bobtnat, když osoba má infekci. Tam jsou stovky mízních uzlin nalezených v celém lidském těle, ale oni mají tendenci být nalezený ve velkých klastrech v slabinách, hrudníku, krku, břicha a podpaží.

Na rozdíl od srdce pro oběhový systém není lymfatický systém pod tlakem svalu, a proto lymfa neteče téměř na stejné rychlosti. Místo toho proudění lymfy přes systém je poměrně pomalé, poháněné malými ventily a mírným srážením svalů kolem kostry. Vzhledem k tomu, že tlak je tak malý, je ve skutečnosti poměrně snadné omezovat tok lymfy v celém těle. Jelikož výsledky nejsou tak drastické, jako by například bránily toku krve, mnoho lidí si okamžitě nevšimne změnu. Dokonce i velmi dlouhé časové období velmi dlouhého oblečení může zpomalit fungování lymfatického systému, což vede k nahromadění tekutiny obvykle označované jako edém.

Existuje celá řada různých zdravotních stavů, při nichž je lymfatický systém buď ztěžován nebo působí nesprávně. Lymfom je možná nejznámější z těchto stavů, kdy se systém stává rakovinným. Lymphedema je také poměrně častý, s nímž trpí téměř 200 milionů lidí po celém světě. Lymphedém je obvykle způsoben buď zděděným onemocněním nebo nějakým traumatem lymfatických uzlin, například po radiační terapii nebo operaci. Tekutina se začíná hromadit v oblasti, kůže se může zbarvit a končetiny mohou být velmi těžké a plné tekutiny. Pokud se neléčí, může se lymfedém stát elefantiázou, kde se kůže velmi ztuhne a končetiny nebo lokalizované oblasti těla se neuvěřitelně nabobtnou.