Jaké jsou vaginální hrudky?

Vaginální hrbolky jsou nárazy nebo jiné strukturované výrůstky, které vyčnívají z pochvy. Mohou být velmi malé nebo znatelně velké a mohou se vyskytovat jak na vnějších záhybech masa, tak i na vnitřních stěnách tělesné dutiny. To znamená, že mohou být okamžitě zaznamenány, ale ne nutně. Mnohokrát to může způsobit, ale cysty, které jsou tekutinou naplněné sáčky, jsou obvykle nejčastějšími, na vině mohou být i zanícené nebo infikované žlázy. Polypy často způsobují buňky, které se objevují vnitřně, zejména ty, které jsou velmi malé. Sexuálně přenosné nemoci (STD), jako je herpes a genitální bradavice, mohou také způsobit výrony plněné tekutinou na vagině a okolní pokožce. Každý, kdo je znepokojen hrudkami a hrbolky, které si všimli, je obvykle doporučováno získat odborný lékařský posudek. Ve většině případů mohou odborníci, kteří jsou speciálně vyškoleni v gynekologii, schopni přesně stanovit diagnózu a obvykle je pravda, že dřívější správná léčba začíná, tím lépe.

To, zda vaginální hrudky budou mít nějaké příznaky, závisí téměř zcela na tom, co je způsobuje. Některé ženy se cítí naprosto v pořádku a jsou poněkud zděšené, když vidí na povrchu hrboly. V jiných případech se zdá, že nic z běžné, ale žena může trpět intenzivními křečemi nebo jinou regionální bolesti. Vaginální krvácení, které se děje kromě menstruace, může také znamenat, že něco není dobré. Menší hrudky a ty, které se nacházejí na vnitřních vaginálních stěnách, mohou být často detekovány pouze pomocí ultrazvuku nebo fyzikální vyšetření.

Nejčastější příčinou jsou pravděpodobně mazové cysty. Jsou tvořeny z blokované mazové nebo potní žlázy nebo mohou vyplynout z vrozených vlasů. Mohou být zhoršeny holí vaginální oblasti nebo nosit těsné prádlo, které narušuje funkci potních žláz. Tyto druhy kousků se mohou nakazit a docela bolestivé, zvláště pokud jsou stlačeny.

Pokud si žena myslí, že by mohla mít mazlavou cyst, měla by navštívit svého lékaře a nepokoušela se vytlačit ani sevřít hrudku. Ačkoli tyto často vypadají jako pimples, popping je může šířit infekci a v mnoha případech bude skutečně dělat stav horší. Obvykle se nejedná o onemocnění nebo onemocnění, takže ženy obvykle nemusejí být příliš znepokojeny. Stejně tak může být antibiotikum předepsáno, pokud je zjištěna infekce.

Bartholianské žlázy se nacházejí na obou stranách vchodu do vaginálního kanálu a jsou odpovědné za mazání vagíny. Někdy se tyto žlázy mohou zablokovat, což způsobí, že tekutina se uvolní do žlázy, a když se tak stane, často se tvoří cysta známá lékařsky jako “bartolská cysta”. Obvykle jsou bezbolestné, ale pokud žena zažila vaginální tlak nebo zánět, může dojít k infekci. Některé bartholské cysty mohou být léčeny doma, a mnoho z nich vlastně zmizí sami. Ve většině případů jsou hrudky malé a bezbolestné a nemusí být ani zaznamenány. Pokud problém vede k infekci, mohou být nutné antibiotika a možná i chirurgické odtoky.

Vaginální polypy jsou další možnou příčinou, i když se obvykle vyskytují pouze na vnitřních stěnách vaginálního otvoru a nelze je obvykle detekovat bez specializovaného zdravotnického zařízení. Pokud nedojde k vaginálnímu krvácení nebo panvové bolesti, nevyžadují léčbu. Často jsou tyto hrudky bez povšimnutí a zpravidla nezpůsobují žádné příznaky. Mohou být chirurgicky odstraněny, pokud jsou velmi velké nebo bolestivé, ačkoli, nebo pokud zasahují do věcí, jako je pohlavní styk, nebo pokud jsou podezřívány jako možná příčina v koncepčních problémech.

STD jsou další možností. Herpes je jeden z nejčastějších viníků a často se nejprve objevuje jako malé vaginální hrudky. Časem tyto buňky obvykle přecházejí do tekutin naplněných puchýřů a vředů, z nichž mnohé se otupí a mohou se stát velmi bolestivé. Může se také jednat o zápach spojený s touto podmínkou. Genitální bradavice často vypadají jako malé hrudky pod kůží a obvykle jsou bezbolestné. Jsou způsobeny virem HPV, který by mohl vést k závažnějším stavům, jako je rakovina děložního čípku, pokud se nešetří. Obě podmínky jsou velmi nákazlivé.

STD jsou téměř vždy vyloučeny. Je důležité, aby žena praktikovala bezpečný sex a byla vyšetřena lékařem pro správnou diagnózu a léčbu. Ani onemocnění není vyléčitelná, ale s náležitými opatřeními, jako je použití latexového kondomu během sexu, lze nemoc zvládnout, aby se symptomy minimalizovaly.

Získání kořenů toho, co způsobuje vaginální hrudku, téměř vždy vyžaduje lékařskou prohlídku. Ženy mohou mít dobrý odhad na základě svých příznaků a nedávných aktivit, ale laboratorní práce a vyšetření prováděné vyškoleným odborníkem jsou obvykle jediným způsobem, jak získat pečlivou diagnózu. Jakmile poskytovatel zdravotní péče zúžil příčinu, může doporučit cílenou léčbu, která je specifická pro jednotlivce, stav a celkovou prognózu.