Co způsobuje zpět akné?

Zpět akné se odkazuje na akné na zadní straně a je způsoben stejným způsobem jako akné na obličeji nebo akné umístěné kdekoli jinde na těle. Ve většině případů se akné objevuje nejprve na obličeji a později na jiných částech těla, včetně ramen a zad. Ačkoli akné na zádech může ovlivnit jakýkoli sufferer akné, samec nebo samice, je častější u mužů.

Stejně jako jiné formy akné je zpětné akné způsobeno infekcí pórů pokožky, které jsou výsledkem hyperaktivních mazových žláz těsně pod povrchem pokožky. Vzhledem k tomu, že se produkuje nadměrné množství oleje, póry se ucpávají mrtvými kožními buňkami, olejem, pot a případně bakteriemi, které se vyskytují na kůži každého. Zanesené póry mohou mít formu černých hlav, pupienků, pustul nebo dokonce cyst a nakonec se vyznačují zarudnutím a zánětem způsobeným infekcí.

Akné na zádech může být těžší léčit než akné na obličeji. To je způsobeno především skutečností, že udržení zadní části čisté je těžší než jiné části těla, které jsou snadno dosažitelné. Nicméně, většina trpící akné nemají akné v důsledku špatné hygieny, ale spíše fyziologické události v těle. Zpětné akné může být podrážděno třením způsobeným oděvem, nahromaděním potu z fyzické aktivity a také potížím s důkladným čištěním zad, aby se odstranily pot a povrchové oleje. Na rozdíl od akné na obličeji, které může být úspěšně ošetřeno krémy, je zadní část větší krycí a může být obtížně dosažitelná.

V mnoha případech, akné zpět je léčeno spolu s jinými formami akné. Když se léky proti nadměrné péči a domácí prostředky nedaří léčit akné, dermatologové často používají postupný přístup, počínaje jemnou čisticí rutinou spojenou s krémy na předpis a širokospektrými antibiotiky. Pokud se tyto konvenční pokusy nezdaří, typicky je předepsán isotretinoin, syntetický retinoid. Pacienti s těžkým a nereagujícím akné, ať už jde o zadní nebo obličejové akné, typicky reagují na isotretinoin.

Mnoho lidí se středně závažným až závažným akné bude mít potíže s ovládáním obličeje nebo zánětu akné bez ohledu na režim péče o pleť. Mírné a příležitostné akné se však může vyhnout jemným čištěním, nečistotami, celá záda jemným čisticím prostředkem a hydratačním lotionem obsahujícím benzoylperoxid a kyselinu salicylovou. Další opatření, jako je sprchování bezprostředně po fyzické aktivitě, vyhýbání se těsnému nasazení košil a jiných oděvů, stejně jako vyhýbání se louhové křoviny, může pomoci kontrolovat mírné zpětné akné.

Pokud trpíte chronickým nebo těžkým akné, poraďte se s ošetřujícím lékařem, neboť existuje několik lékařských možností, které mohou úspěšně léčit akné.