Co způsobuje tuhé nohy?

Tuhé nohy mohou být způsobeny cvičením, nedostatkem aktivity, oběhovými problémy, úrazy a reakcemi imunitního systému a mnoha různými nemocemi. Ve většině případů to není vážné. Fakt, že tolik různých věcí způsobuje problém, nicméně znamená, že vyhodnocení lékaře je obvykle dobrý nápad, když přetrvává, zhoršuje se nebo se objeví s dalšími příznaky.

Vypracování nebo sportování je pravděpodobně nejběžnější příčinou tuhých nohou, protože příliš mnoho aktivit může způsobit jak křeče, tak zpožděný nástup bolesti svalů, nebo DOMS. Lékaři a vědci nejsou přesně přesvědčeni, proč se cviky vyskytují s cvičením, ale domnívají se, že by se to mohlo týkat nadměrné stimulace nervů, špatné rovnováhy elektrolytů a dehydratace. Pitné elektrolytické nápoje a správné odpočinek mezi cvičebními sadami mohou pomoci. DOMS, který je obvykle nejpozoruhodnější den po cvičení, se stává, protože mikroskopické slzy se tvoří ve svalu. Tělo opraví tyto slzy a zpevňuje tkáň.

Stejně jako příliš vysoká aktivita může být špatná pro nohy, nic dělat není ani dobrý nápad. V některých případech může nedostatek pohybu způsobit, že tekutiny v těle se vytvářejí v nohách, což může způsobit jejich ztuhnutí a bolestivé posunutí. Navíc aktivita “zahřeje” tkáň, což ji činí pružnějším. Když člověk na nějakou dobu nedělá nic fyzického, svaly se “chladí” a zkrátí se trochu, stávají se tužšími. To je důvod, proč lidé získají větší pohyb pohybu při cvičení a proč mohou být ztuhlé ráno nebo po dlouhém posezení.

Jednoduchým řešením tohoto problému je vstát a udělat některé základní pohyby, které se mírně zahřejí. Jedním z nich je squat, zkroucení kadeří, špička s nožními výtahy a rozšíření čtyřúhelníku. Je to dobrý nápad udělat více než jednu sadu, postupně pracovat na větší rozsah pohybu s každou sadu.

Aby fungovaly dobře, svaly potřebují dostatek kyslíku. Krev přenáší kyslík, který je nezbytný pro pracovní tkáň, takže pokud je krevní zásoba omezená, svaly jsou snadno unavené a těžko se pohybují. To může nastat kvůli dalším zdravotním problémům, jako je diabetes, ale může to být také výsledek jednoduše sedět v jedné poloze příliš dlouho.

Zranění může mít za následek ztuhlé nohy. To je typické proto, že imunitní systém reaguje na zranění se zánětem, což pomáhá tělu opravit poškození a bojovat proti infekci. Aby se tak stalo, hladké svaly kolem krevních cév v zraněné oblasti se musí do určité míry omezit. Bez tohoto procesu by leukocyty nebo bílé krvinky, které bránily tělo, měly mnohem těžší čas dostat se do zraněné tkáně. Když se to stane přímo ve svalech, nazývá se to myositida.

Zánět a tuhost v nohách nebo jiných oblastech těla jsou také spojeny s určitými zdravotními podmínkami. Když má člověk dietu s vysokým obsahem cukru nebo sacharidů, může se uvolnit příliš mnoho inzulínu, což může vyvolat odpověď imunitního systému. Problém se také vyskytuje v důsledku bakteriálních nebo virových infekcí a vysokých množství některých hormonů, jako je kortizol.

Řada nemocí může způsobit ztuhlé nohy. Mohou být široce rozděleny do autoimunitních, metabolických a nervových systémů. Mnohé z nich mají genetické vazby a výzkumy léčby a léčby stále probíhají. Závažnost příznaků se často s časem zhoršuje, jak se podmínky mění.

Pravděpodobně nejznámější autoimunitní stav, který se připojuje k tuhé noze, je artritida. Toto onemocnění postihuje klouby, takže je často viníkem, když je nedostatek pohyblivosti v koleni, kotníku nebo kyčle. Je to mnohem častější u starších lidí, ale některé typy artritidy se objevují i ​​u dospívajících a mladých dospělých. Příprave protizánětlivých léků často pomáhají, stejně jako jemné aktivity, jako je plavání nebo chůze.

Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění, které postihuje svaly. Napíná nervovou soustavu, zejména mozku a míchu, rozkládá mastnou pokožku nebo myelínový plášť kolem nervových buněk. To naruší nervové signály a může ovlivnit pohyb.

Andrenoleukodystrofie se týká skupiny metabolických poruch, které ovlivňují, jak tělo metabolizuje nebo rozkládá tuky. Jedna z těchto, adrenomyeloneuropatie, je zděděné onemocnění, které, stejně jako MS, ničí myelinový plášť. To negativně ovlivňuje fyzické funkce a může vést ke ztuhlosti končetin.

Další tři stavy mohou způsobit problémy s nohama kvůli jejich spojení s nervovým systémem. U syringomyelie se tvoří cysty na míchu. V novotvaru nervového pláště rostou kolem myelinového pláště nádory, zejména v míchu. Dědičná spastická paraplegie, což je termín, který skutečně pokrývá několik podobných stavů, způsobuje degeneraci v traktu, který spojuje míchu a mozku.

Samotný jediný případ tuhosti nohou obecně není důvod k obavám. Když se to stane postupně horší nebo se stane s větší frekvencí, pak by měl někdo vidět lékaře. Je také dobrý nápad dostat lékařské vyšetření, pokud je problém přítomen s jinými příznaky, jako je horečka nebo záchvaty, protože to může ukázat, že příčina je závažnější.