Co se stane s cervikálním hlenem po iui?

Cervikální hlen hraje klíčovou roli v celém koncepčním procesu. Konzistence a množství hlenu se mění během menstruačního cyklu a během a po početí. Neplodné páry si mohou vybrat intrauterinní inseminace (IUI), aby zvýšily své možnosti koncepce. Cervikální hlen po IUI může hrát roli v procesu koncepce.

IUI je možnost pro páry, které mají potíže s koncipováním, páry ve vztazích stejného pohlaví a svobodné ženy, které chtějí otěhotnět. Proces zahrnuje zavedení spermatu do katétru přímo do endometriální dutiny. Spermie, buď od dárce nebo partnera, je oddělena od spermatu, opouští pouze pohyblivé spermie a je vložena během ovulace. Cervikální inseminace, kde se spermie ukládá do děložního čípku, se nepoužívá běžně, protože úspěšnost je nižší. Za určitých okolností se však stále používá, je-li počet spermií normální, jako v případě darovaných spermií.

Cervikální hlen prochází řadou fází během normálního menstruačního cyklu. Na začátku cyklu je minimální hlen a je velmi buněčný, vytváří síťovou strukturu, která obecně může zabránit tomu, aby sperma prošla. Během folikulární fáze před ovulací se hladiny cervikálního hlenu zvyšují a dosáhnou maxima den nebo dva před ovulací. Hlen je více vodnatý a slaný a vytváří malé kanály, které mohou spermie cestovat.

Konzistenci a složení cervikálního hlenu mohou být ovlivněny řadou faktorů. Hormonální hladiny, jako například nízké hladiny estrogenu, mohou snižovat cervikální hlen. Některé léky, jako je klomifen citrát, který se běžně používá při neplodnosti, mohou mít stejný účinek. Pokud se zdá, že cervikální hlen je faktorem plodnosti, mohou být zkoušeny různé možnosti léčby nebo může být použito IUI přímo do dělohy.

Cervikální hlen po IUI bude záviset na tom, zda byla inseminace úspěšná a kdy došlo ke koncepci. Během těhotenství se může hrdlo děložního hlenu zvýšit a snížit podle normálních hormonálních nárůsů spojených s těhotenstvím. Při implantaci, k němuž dojde přibližně 14 dnů po početí, může být vylučování děložního hlenu mírně krváceno v důsledku fyzické implantace vajíčka do dělohy dělohy. Na druhou stranu, cervikální hlen po IUI, pokud je neúspěšný, se vrátí do normálních fází.

Během prvních pár týdnů těhotenství vytvoří cervikální hlen hlenovou zátku. To vytváří bariéru mezi cervikou a děložní cévní cestou v cervikální pasáži. Tato zástrčka je vyhnána blízko pracovního místa, ať už jako zástrčka nebo jako zvýšený výboj. Zatímco konzistence cervikálního hlenu po IUI může být indikátorem úspěchu nebo selhání postupu, těhotenský test nebo hormonální test je mnohem spolehlivější.