Jaké jsou příznaky leukopenie?

Leukopenie, snížení celkového počtu bílých krvinek v těle, je často výsledkem jiné nemoci nebo léčby, jako je chemoterapie, ale může mít také své vlastní příznaky. Mírné případy zpravidla nezpůsobují žádné problémy a často zůstávají bez povšimnutí, ale vzhledem k tomu, že počet bílých buněk stále klesá, pacienti mohou mít obecné pocity malátnosti, jako je únava a slabost, závratě nebo ztráta chuti k jídlu. Jak se stav zhoršuje, symptomy leukopenie se obvykle stávají výraznějšími, závažnějšími a nebezpečnějšími. Bez dostatečných bílých buněk k boji s nimi dochází k infekcím, stejně jako k dalším problémům, jako je anémie, menoragie a stomatitida.

První příznaky leukopenie jsou obvykle mírné a poměrně nespecifické. Velmi brzy, nejsou často žádné známky problému vůbec. Jakmile bude tento stav pokračovat, mohou se pacienti cítit unaveni a slabými, i když mohou mít problémy se spánkem. Mohou se stát závratě nebo závratě nebo mají bolesti hlavy. Někteří lidé vyvíjejí horečku s nízkou teplotou bez zřejmé příčiny.

Další pokles bílých krvinek může způsobit závažnější problémy. Jedním z nejběžnějších příznaků leukopenie je náhlá neobvyklá nebo rekurentní infekce. Ústa jsou často místem, kde je to poprvé zaznamenáno, s vředy z ramen, zánětem dásní a periodontitidou, které se často vyskytují často. Plicní infekce, jako je bronchitida nebo pneumonie, jsou také časté, stejně jako infekce močových cest. Ve vzácných případech se mohou vyvinout abscesy v játrech způsobené bakteriálními infekcemi.

Kromě častých infekcí může být řada dalších problémů také příznaky leukopenie. U některých pacientů dochází k poklesu červených krvinek nebo hemoglobinu a k rozvoji anémie. U jiných může dojít k trombocytopenii, což je stav, kdy počet krevních destiček v krvi klesá abnormálně nízko. Ženy mohou trpět extrémně těžkými obdobími s větším krvácením, než jsou zvyklí – onemocnění nazývané menoragie. Mohou také mít metrorágii, což je abnormální krvácení z dělohy, která nesouvisí s menstruací, což je obvykle známka infekce dělohy.

Zánět sliznic může být dalším příznakem leukopenie. To často ovlivňuje výstelku úst, což vede k podráždění dásní, jazyka nebo líc. Může se také stát v žaludku, což je stav nazývaný stomatitida.

Leukopenie může také ovlivnit mentální stav člověka. Někteří pacienti jsou podrážděni a krátkozramění. Mohou také vykazovat příznaky neurastenie, stav charakterizovaný nervovým vyčerpáním.