Jaké jsou vedlejší účinky vitaminu B12?

Nežádoucí účinky vitaminu B12 se mohou pohybovat od velmi malých, například krátké nevolnosti nebo mírné bolesti hlavy až po velmi závažné, včetně palpitace srdce a potíží s dýcháním. Hodně závisí na tom, jak se užívá vitamín, a kolik je spotřebováno. Většina lidí nemá žádné nežádoucí účinky při užívání pouze malých dávek prostřednictvím kapslí. Problémy jsou častější, když lidé předávkují nebo dostávají velké dávky injekcí. Nežádoucí účinky injekce často zahrnují otoky a citlivost, kožní vyrážky a zadržování tekutin. Lidé někdy také zažívají zažívací potíže, a došlo k několika studiím, které spojují prodloužené doplňování B12 s přírůstkem hmotnosti – což se však může hodně lišit od člověka k člověku. Obecně platí, že každý, kdo zažívá nežádoucí účinky při užívání tohoto doplňku, by měl konzultovat s poskytovatelem zdravotní péče.

Vitamin B12 je ve vodě rozpustný vitamin, který je považován za nezbytný pro růst lidských buněk, zejména růst mozkových buněk. Lidé ji však nemohou sám syntetizovat, což znamená, že musí být získáno prostřednictvím stravy. Mnoho potravin je dobrým zdrojem, ale ne všichni jsou, a pro lidi může být těžké dostat se denně každý den, určité zdravotní stavy a léky mohou také bránit absorpci.

V těchto případech lidé často hledají doplňky. Pilulky a denní vitamínové kapsle jsou obvykle nejběžnější. V případech extrémního deficitu mohou být vyžadovány intramuskulární injekce, někteří lidé také užívají vitamín sublingválně, což zahrnuje injekce do jemných tkání pod jazykem. Nežádoucí účinky se obvykle liší v závislosti na tom, jak vitamín vstoupil do těla a kolik z něj bylo. Mohou také hrát roli rozdíly v individuální absorpci a toleranci.

Nejběžnější nežádoucí účinky injekcí vitaminu B12 obvykle nejsou zvláště závažné. Někteří jedinci, kteří dostávají injekci, mohou zažívat citlivost nebo cítit pocit pálení v blízkosti místa vpichu. V mnoha případech se jedná spíše o samotný výstřel než o obsah. Také se objevila citlivost nohou a časté je i otok nohou, nohou, kotníků, paží a rukou. Ztuhnutí kloubů a vrzání se mohou také stát. Všechny tyto příznaky jsou obvykle dočasné a mají tendenci odejít pryč po sobě po nějakém dni.

Lidé mohou také vyvinout kožní vyrážku. Vyrážka se často začíná v blízkosti místa vpichu, ale může se rychle rozložit nahoru a dolů po končetinách a často se rozšiřuje až na obličej. Úrazy a bolesti se mohou také vyskytnout ve vzácných případech. Někdy se to týká alergické reakce, ale může to být také výsledek vysokého dávkování nebo jen základní chemie těla.

Někteří jedinci mohou také mít bolesti hlavy související s doplňkem B12. Byly hlášeny problémy s trávením, včetně žaludečních vad, průjem a střevní nepohodlí. Ve většině případů dochází k těmto potížím, když člověk užívá více než jeho tělo. Nejedná se o předávkování samo o sobě, ale zdůrazňuje, že systém těla je stejný.

Jiné nežádoucí účinky mohou být závažnější, ale nejsou tak běžné. Ti, kteří dostávají injekce, mají malou pravděpodobnost, že budou mít podobné příznaky jako srdeční příhoda, jako je palpitace srdce, rychlejší srdeční tep, tlak na hrudníku nebo bolesti na hrudi. Nežádoucí účinky vitamínu B12 mohou také zahrnovat příznaky podobné chladu, jako je kašel, nízká energie, sípání a dýchací potíže po menším fyzickém namáhání nebo po ležení. Další vzácné reakce zahrnují svaly, včetně svalových křečí, svalové slabosti, bolesti svalů a brnění. Lidé, kteří mají tyto závažné nežádoucí účinky, se obvykle doporučí, aby okamžitě navštívili lékaře.

Je možné, že jedinci rychle dosáhnou hmotnosti po léčbě vitamínem B12. Mohou také potřebovat časté močení, pocit výjimečné žízeň, potíže s polykáním a závratě, zmatenost, závratě a brnění. Není zcela známo, zda se tyto nežádoucí účinky vyskytují v důsledku vysokých dávek tohoto vitaminu nebo jiných přísad, které mohou být přidány do formulace doplňku. Lidé, kteří mají obavy z jejich příznaků, mohou přemýšlet o přechodu na jinou značku nebo koncentraci, obvykle na doporučení svého poskytovatele péče.

Vitamín B12 může interagovat s řadou různých léků, včetně léků na předpis, doplňků z rostlinných bylin a sloučenin pouze na předpis. Například kyselina listová a vitamin B12 pracují společně v těle a jsou běžně užívány společně, ale reakce se může objevit, pokud je přijata příliš velká část. Jiné léky, které vitamín B12 mohou interagovat, zahrnují určité druhy antibiotik, fenobarbital, doplňky draslíku a alkohol.

Většina vedlejších účinků tohoto vitaminu je natolik drobná, že lidé nepotřebují péči, většina z nich také sama odjede, obvykle když se tělo člověka upraví na doplnění. Dokonce i lidé, kteří mají obavy z toho, co se cítí, jsou obvykle chytří, aby získali odborný názor. Většina poskytovatelů zdravotní péče doporučuje, aby pacienti pokračovali v užívání vitamínu, pokud jim není řečeno, že přestanou, zvláště pokud je to zapotřebí pro určité konkrétní podmínky. Přechod na nižší dávku nebo změnu způsobu dodání může být vše, co je potřeba.