Co se děje během gynekologické zkoušky?

Přestože se většina žen na to neděje, každoroční gynekologické vyšetření je nutností. Obvyklá gynekologická vyšetření obvykle začíná otázkou. Pak se zaznamenává hmotnost, krevní tlak a výška pacienta a bude mu dána instrukce, aby se svlékala. Lékař pak vyšetří její prsa a reprodukční orgány.

Lékaři a zdravotní sestry se většinou zeptáte na několik otázek během gynekologické zkoušky. Například během prvního gynekologického vyšetření pacienta bude s největší pravděpodobností požádáno o její anamnézu a historii její rodiny. Otázky týkající se menstruačních období, sexuální aktivity, porodnosti a předchozích těhotenství nejsou také neobvyklé.

Poté, co zdravotní sestra zaznamená váhu, výšku a životní znamení pacienta, pak ji pověří, aby si šaty odložila. Pacientovi dostanou tenké papírové plátno a možná i list. Většina gynekologických pracovišť však dovoluje ženám opustit ponožky.

Lékař pak vstoupí do vyšetřovací místnosti. Vždy by měl být doprovázen ženskou sestrou. Tím je zajištěno, že pacient je chráněn před jakýmkoli sexuálním zneužíváním. Pomáhá také chránit lékaře před falešnými obviněními.

Prsní vyšetření je obvykle první částí fyzické části gynekologické zkoušky. Během této vyšetření lékař nejprve vizuálně zkontroluje prsy. On je pak bude cítit pro nějaké abnormality, jako jsou hrudky. Zatímco to dělá, může také informovat pacienta o tom, jak provést vlastní vyšetření prsu doma.

Panvové vyšetření je typicky další částí gynekologické zkoušky. Chcete-li provést tuto zkoušku, pacient bude muset přesunout boky do konce tabulky vyšetření. Potom se postaví na konci stolu zkoušky a roztáhne si kolena. Některé tabulky gynekologických vyšetření mají také oddělené místo pro kolena pacienta.

Gynekolog nejprve zkontroluje vnější část vaginy, vyhledá všechny příznaky infekce nebo sexuálně přenosné nemoci. To může zahrnovat takové věci, jako je podráždění, výtoky, vředy nebo dokonce parazity, jako jsou všité vši. Po dokončení této kontroly bude pokračovat k vyšetření vnitřních pohlavních orgánů.

K tomu bude potřebovat nástroj nazvaný spekulum. Tento nástroj slouží k šíření stěn vagíny od sebe a je obvykle vyroben z plastu nebo kovu, který může být docela chladný. Většina lékařů bude mazat nástroj nebo vagínu, aby usnadnila vkládání, ale pro mnoho pacientů to může být docela nepříjemné. Jakmile jsou stěny vagíny rozptýleny, doktor bude moci vidět pacientův děložní číp. Bude pak obvykle shromažďovat vzorky hlenu a buněk z děložního čípku. Tyto vzorky lze použít k diagnostice určitých zdravotních stavů, jako jsou sexuálně přenosné nemoci a rakovina.

Mnohokrát gynekolog zavede také prst do pochvy a druhou rukou zatlačí na břicho. Tímto způsobem je schopen zjistit, jako kde je děložní hrdlo umístěno, stejně jako jeho velikost. Může být také schopen zjistit, zda v těchto oblastech dochází k otoku nebo infekci. Také není neobvyklé, že by gynekolog vložil jeden prst do konečníku, což mu umožní cítit abnormality v děloze.

Zatímco gynekologická vyšetření může být velmi stresující, je důležité se uvolnit, protože svalnaté svaly způsobí, že vnitřní část vyšetření bude mnohem bolestivější. Pacient se může uvolnit zhluboka se nadechnout. Lékař se také může pokusit pomoct pacientovi uvolnit se tím, že se rozloučí.