Co je bakteriální sinus infekce?

Bakteriální sinusová infekce je stav, při kterém dutiny sliznicovité membrány v hlavě jsou zapáleny a blokovány hlenem nebo hnisem. Infekce dutin může způsobit příznaky jako bolesti hlavy nebo zelené nazální drenáž. Může také napodobit zima, která se po více než týdnu nezlepšuje nebo nezmizí. Existují tři hlavní typy bakteriální infekce sinusu: akutní, subakutní a chronická, a délka infekce dutin je jedním z hlavních faktorů při diagnostice jejího typu. Léčba infekce dutině tradičně zahrnuje léky a zvlhčovač a chirurgie je příležitostně potřeba k nápravě problému.

Sezónní alergický záchvat nebo záchvat s běžným nachlazeným virem často předchází infekci dutin. Když se nosní sekrety nemohou vypouštět ze sinusových dutin a dojde k hromadění hlenu, nosní průchody se stanou ideálním místem pro bakterie. Několik dalších možných příčin infekce dutin zahrnuje cizorodé tělo vložené do nosu, léky, které poškozují hlenové membrány a infekci z kořene nemocného zubu.

Když bakterie napadají dutiny, mohou způsobit pocit “ucpaného nosu”, bolest nebo tlak v očích a pusu a bolesti hlavy. Odvodnění sinusové infekce je často tlusté a zelené nebo žluté a může být zbarveno krví. Bolesti uší, horečka nebo bolest v krku mohou také doprovázet bakteriální infekci dutin. Prehltnutí infikované drenáže může způsobit žaludeční nevolnost a není neobvyklé, že se objeví infekce dutin a nevolnost.

Délka infekce bakteriálního sinusu může být při určování tohoto typu nápomocná. Akutní infekce je onemocnění, které je přítomno asi měsíc nebo méně. Subakutní infekce se pravděpodobně rozkládají od měsíce až do deseti týdnů. Diagnóza chronické sinusitidy se provádí, když je infekce nadále přítomna po přibližně deseti týdnech. Chronická sinusitida se také může týkat stavu, kdy se bakteriální infekce vyskytují často a opakovaně.

Léčba infekce dutin závisí na typu a příčině. Infekce sliznic hub je často léčena steroidním nosním sprejem, zatímco antibiotika jsou běžně indikována pro bakteriální sinusovou infekci. Antihistaminika a dekongestační činidla mohou být používána pomalu a opatrně a zvlhčovač by mohl pomoci zmírnit nepříjemné pocity a zklidnit infikovaný hlen. V některých případech může být nutná operace pro zlepšení nosní drenáže a zmírnění chronické infekce sinusu.