Jaké jsou příznaky opakující se pneumonie?

Opakovaná pneumonie je vážný zdravotní stav, který zahrnuje chronický zánět nebo infekci v jednom nebo obou plicích. Existují tři primární typy pneumonie: bakteriální, virové a mykoplazmatické. Příznaky se mohou značně lišit v závislosti na typu a závažnosti infekce. Tyto příznaky se mohou pohybovat od mírných, chřipkových příznaků až po vážné zdravotní potíže. Děti, které jsou mladší než 2 roky, jsou obzvláště náchylné k opakujícím se pneumonii kvůli jejich nevyvinutému imunitnímu systému a sklonu k odsávání potravin a tekutin.

Bakteriální pneumonie je způsobena bakteriální infekcí. Bakterie jsou běžně přítomny v krku, ale oslabená imunologická odpověď může dovolit bakteriím rozšířit se do plicních vzduchových vaků. Vaky se naplní tekutinou a hnisem, čímž se ztíží dýchání a snižuje se perfúze kyslíku do těla. Mezi běžné bakteriální kmeny patří streptokok, hemofil, legionella, stafylokok a aureus. Tento typ pneumonie je obvykle léčen antibiotiky.

Předpokládá se, že virová pneumonie je zodpovědná za přibližně polovinu všech případů pneumonie. Mezi běžné viry patří chřipka, ovčí neštovice a spalničky. Dalšími běžnými viry jsou adenovirus, coxsackievirus, cytomegalovirus a syncyciál. Virové infekce nereagují na antibiotika, ale jsou časem vyřešeny. Příbuzné příznaky jsou obvykle léčeny běžnými léky proti chřipce.

Mykoplazmatická pneumonie, známá také jako chůze nebo atypická pneumonie, je způsobena mykoplazmovými a chlamydiovými infekcemi. Příznaky této formy pneumonie mohou být mnohem mírnější a často se mýlí s prostou chřipkou. Mykoplazmatická pneumonie je typicky léčena antibiotiky.

Symptomy spojené s opakující se bakteriální pneumonií se obvykle objeví rychle. Příznaky spojené s virovou a mykoplasmovou pneumonií se mohou vyvinout mnohem pomaleji. Tyto příznaky mají tendenci být méně zřejmé a méně závažné než bakteriální formy. V některých případech mohou jedinci s chronickou pneumonií dokonce ani neuvědomit, že jsou nemocní.

Mírné příznaky recidivující pneumonie často zrcadlí ty, které se vyskytují při běžném nachlazení. Tyto příznaky mohou zahrnovat horečku nebo zimnici, bolesti hlavy, bolesti svalů a těla, dušnost a slabost. Mohou také zahrnovat hrudní kongesce, bolest na hrudi nebo těsnost při kašli, nevolnosti a zvracení. Jedním z důležitých příznaků je mokrý kašel, který produkuje tlustý hlen, typicky bílý, žlutý, zelený nebo hnědý. Jak se infekce zhoršuje, tento hlen může obsahovat krev.

Jedna příčina recidivující pneumonie nastane, když pacient, který věří, že on nebo ona prostě má chřipku, obnoví normální aktivity příliš brzy. Pacienti mohou také přestat užívat léky, protože věří, že infekce byla vyloučena. Oba tyto případy umožňují, aby přetrvávající infekce znovu posilovala a vrátila se. Obvyklým příznakem opakující se virové a mykoplazmové pneumonie je hrudník, který se opakovaně vrací, nikdy se nezdálo, že zcela zhoršuje.

Závažné příznaky opakované pneumonie vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Pacient může zažívat cyanózu, změněné stavy vědomí, zmatenost, vysokou horečku a letargii. Dýchavičnost nebo rychlé a namáhavé dýchání, rychlý puls a zvracející zvuk z krku jsou také potenciálně vážnými příznaky. Pleurální výpotek, což je stav, kdy se kolem plic vytváří tekutina, empyém, stav, kdy se v pleurální dutině vytváří hnis a hyponatrémie nebo nízká hladina sodíku v krvi může také vyplynout z opakované pneumonie. Ve výjimečných případech mohou příznaky také zahrnovat absces v plicích.

Příznaky recidivující pneumonie jsou často známkou závažnějšího, základního zdravotního stavu. Tyto problémy mohou zahrnovat chronické onemocnění, poruchy imunodeficience a rakovinu plic. Podobně mohou další chronické stavy maskovat symptomy pneumonie, jako je městnavé srdeční selhání, chronická obstrukční plicní nemoc (COPD) a astma. Přispívající rizikové faktory pro opakující se pneumonii zahrnují kouření, alkoholismus a léky, které potlačují imunitní systém, jako jsou kortikosteroidy a chemoterapie.