Jaké jsou příznaky krevní sraženiny v noze?

Krevní sraženina v noze může být nebezpečná a dokonce i smrtelná, pokud dojde k plicím, takže je důležité, aby lidé rozpoznali známky. Mezi nejčastější patří bolest v oblasti kolem krevní sraženiny, zarudnutí, otoky a teplo v postižené končetině. Navíc, oběť takového sraženiny může při protahování lýtka vykazovat křeče v nohách nebo zvýšenou bolest. Někteří lidé však tyto příznaky nikdy neprojevují, což způsobuje, že je tento stav obzvláště nebezpečný.

Když se sraženina rozvíjí v noze, je často známá jako hluboká žilní trombóza nebo DVT. Může se vyskytnout z mnoha důvodů, ačkoli trauma v oblasti, jako je těžká modřina nebo zlomená kosti, je jednou z nejčastějších příčin. Někteří lidé jsou také více náchylní k problémům s srážení krve. Nedávné chirurgické postupy mohou také způsobit tvorbu krevních sraženin, které mohou zůstat v posteli nebo sedět v křesle po delší dobu. Mezi nejčastější příznaky krevní sraženiny v dolní části nohy patří bolest a otok, takže jestliže někdo zažil tyto příznaky, měl by okamžitě navštívit zdravotnického pracovníka, aby diskutoval o různých způsobech léčby, jako jsou antikoagulační léky.

Změna barvy kůže je dalším z příznaků krevní sraženiny v noze. Někteří lidé si všimnou, že oblast je červenější než okolní pokožka, neboť může mít nějaké zranění, zatímco jiní si mohou všimnout, že kůže má modrý nebo bílý vzhled. Když se dotknete, může se pokožka cítit teplo ve srovnání s okolní oblastí nebo druhou nohou. Může se stát bolestivé chodit a obzvláště nepříjemné se protáhnout lýtko, které je jedním z nejběžnějších míst pro krevní sraženiny.

Tyto příznaky se mohou snadno vynechat, ale je důležité, aby lidé byli obezřetní, zejména po jakémkoli traumatu na noze, která způsobuje sraženinu větší pravděpodobnost. Pokud sraženina není léčena a cestuje do plic, může způsobit plicní embolii nebo jiné závažné problémy, které mohou vést k úmrtí. Dýchavičnost, závratě, mdloby nebo bolest na hrudi by měly být vždy považovány za mimořádnou událost, neboť to mohou být také známky toho, že krevní sraženina se vydala do plic nebo srdce.