Jaké jsou léčby bolesti po extrakci zubů?

Ve většině případů bolest po extrakci zubů obvykle netrvá déle než jeden den nebo dva. Po ústní operaci však může být bolest kontrolována léky, které jsou typicky předepsány zubním nebo orálním chirurgem. Pooperační bolest může být také řízena aplikací ledu.

Po extrakci zubu nebo při orálním chirurgickém výkonu poskytne zubař nebo chirurg chirurgovi pooperační instrukce. Obvykle se jedná o kontrolní seznam nebo podrobné pokyny pro to, co pacient potřebuje udělat, aby pomohl léčebnému procesu a zmírnil bolest. Tyto pokyny obecně nastiňují péči o první 24 hodin po extrakci zubu a obsahují pokyny pro léčbu bolesti. Může být samostatný nebo přiložený list pokynů pro zvláštní péči, který je potřeba v příštích několika dnech po operaci.

Při léčbě bolesti po extrakci zubu je důležité dbát na to, aby nebyla zraněna operační místo. Znamená to, že prsty a jazyk budou zkoumat oblast a rušit všechny stehy, které mohou být na místě. Švy se mohou během několika dní rozpustit nebo je může zubní lékař odstranit.

Pokud to zubní lékař považuje za nutné, může předepsat lék proti bolesti. Důležité je přesně dodržovat pokyny pro léky. To také znamená, že nikdy neužíváte nebo užíváte více, než jste předepsal. Pokud existuje riziko vzniku nežádoucích účinků, je třeba je poznamenat. Chladné nápoje a zmrzlé ledové výpalky mohou poskytnout uklidňující úlevu od bolesti i po extrakci zubů.

Během prvních 12 až 24 hodin může zubař doporučit zdržet se konzumace pevných potravin. To může pomoci kontrolovat bolest po extrakci zubů. Vyhýbat se křupavým potravinám nebo cokoli, co by mohlo poškrábat gumu poblíž místa řezu, je důležité. Pokud existují instrukce pro použití ledu, měli byste je také dodržovat. Ledové obaly mohou snížit otoky a následně potlačit pooperační bolest.

Pokud má pacient stále menší nepohodlí nebo bolesti, které trvají déle než jeden den po extrakci zubu, mohou teplé komprese přinést určitou úlevu. Žínka ponořená do teplé vody a umístěná na čelisti nebo na tváři může pomoci zmírnit bolest. Tkanina by měla být teplá, ale ne příliš horká.

Pokud se krevní sraženina nejprve po extrakci zubu nevytvořila, existuje riziko rozvoje takzvaného suchého zásuvky. Tato komplikace může způsobit značné bolesti a vyžaduje další léčbu. Pokud pacient pocítí bolestivý typ bolesti v oblasti několik dní po orální operaci, zubař může zkontrolovat suchou zásuvku. Může předepsat lék proti bolesti a umístit typ léčivého roztoku přímo do oblasti. To obvykle pomůže při hojení a zmírnění bolesti.