Co způsobuje vyboulení disků?

Řada věcí může způsobit vyboulení disků, od degenerativních chorob páteře až po věk. Některé z možných příčin jsou pod kontrolou jednotlivce, zatímco jiné nejsou velmi snadné zabránit, přestože pečovat o tělo a udržovat oko na zdraví páteře může minimalizovat riziko vzniku tohoto stavu. V případě, že dojde k výbuchu disku, je třeba konzultovat lékaře, aby diskutovali o možnostech léčby, jelikož podmínky páteře mohou být problematické, pokud jsou ignorovány.

Lékaři rozlišují mezi vyboulenými disky a herniovanými disky, ale laici často používají pojmy zaměnitelně. V obou případech dochází k přemístění disků z měkkého materiálu, které normálně tlumí obratle, což vede k vyčnívání disku z páteře. Herniované kotouče jsou charakterizovány prasknutím pevné vnější membrány, která způsobuje, že měkký materiál uvnitř se vyčnívá ven, zatímco vypuklé kotouče zůstávají v uzavřené poloze, ale jsou ohroženy herním stavem. Někteří lidé mají vypouklé disky a nevědí to, zatímco jiní prožívají bolest, když se kotouče tlačí na nervy. Léčba tohoto stavu se liší podle polohy a závažnosti.

Jedním z největších rizikových faktorů pro vyboulení disků je věk. Jak lidé stárnou, jejich těla ztrácejí elasticitu a membrána, která pokrývá měkký materiál uvnitř disku, může být slabá, což umožní, aby se disk vyklouzl. Starší lidé jsou také náchylnější k slzám v této membráně, také kvůli ztrátě elasticity.

Degenerativní onemocnění jsou další hlavní příčinou tohoto stavu. Během života člověka se na páteři stává spousta zátěže a pokud se objeví degenerativní onemocnění, jak je obvyklé u starších lidí, může to mít za následek, že by disk mohly být vyklenuté nebo by se staly hernií.

Napětí na zadní straně může vést k vyboulení disků. Některé klasické příčiny zahrnují stresující práce, které zahrnují spoustu ohýbání a sklopení, jakoukoli kariéru, která zahrnuje těžké zvedání a pracovní místa, v nichž jsou lidé na svých nohách delší dobu. Ve všech těchto případech se mohou disky stát vážnými problémy, pokud lidé přetrvávají při práci v bolesti, neboť napětí může zvýšit vydutí nebo vést jiné kotouče, aby začaly vybíhat také.

Výška se zdá být rizikovým faktorem, přičemž vyšší lidé jsou náchylnější k vypouklým diskům a váha se také může stát problémem, protože váha přináší napětí na páteři. Dělá cvičení, které podporují jádrovou sílu a pružnost páteře, pomáhají při prevenci, stejně jako jíst zdravou výživu, která je bohatá na vitamíny a minerály, neboť může zabránit nebo zpomalit nástup degenerativního onemocnění.